Lepsza jakość życia, skuteczna opieka zdrowotna, prewencja, wczesna diagnostyka i leczenie, technologie wspomagające dla osób starszych – to przedmiot konsultacji, jakie właśnie ruszyły w ramach „Europejskiego partnerstwa na rzecz innowacji sprzyjającej aktywnemu starzeniu się w dobrym zdrowiu”.
- Ludzie żyją coraz dłużej i powinni móc żyć w możliwie aktywny i niezależny sposób – mówi komisarz Neelie Kroes.
Komisja Europejska pragnie poznać opinie organizacji publicznych i prywatnych, firm oraz obywateli na temat tego, jak Europa może zwiększyć innowacyjność, aby sprostać wyzwaniom starzejącego się społeczeństwa w Europie, a w szczególności na temat pilotażowego europejskiego partnerstwa na rzecz innowacji (EPI) sprzyjającej aktywnemu starzeniu się w dobrym zdrowiu.
Odnosi się to do flagowej inicjatywy Unii w zakresie innowacji przedstawionej 6 października przez Maire Geoghegan Quinn, komisarz ds. badań, innowacji i nauki, oraz Antonia Tajaniego, wiceprzewodniczącego Komisji odpowiedzialnego za przemysł i przedsiębiorczość. Pomiędzy rokiem 2010 a 2030 liczba Europejczyków w wieku powyżej 65 lat zwiększy się o prawie 40 proc., stanowiąc poważne wyzwanie, ale również przynosząc szereg możliwości dla społeczeństwa i gospodarki w Europie. EPI, które Komisja zaproponowała, powinno rozpocząć działalność w 2011 r. i ma spełnić trzy cele: poprawić stan zdrowia i jakość życia osób starszych, pozwalając im żyć w sposób aktywny i niezależny; zapewnić równowagę i skuteczność systemów opieki zdrowotnej i społecznej; pobudzić wzrost gospodarczy i zwiększyć konkurencyjność. Konsultacje internetowe potrwają do dnia 28 stycznia 2011 r.
- Europa musi być przygotowana na starzejące się społeczeństwo, a innowacyjne rozwiązania powinny być jednym z narzędzi pozostających do naszej dyspozycji. Dlatego też bardzo się cieszę, że pierwsza z inicjatyw partnerskich skupia się na aktywnym starzeniu się w dobrym zdrowiu. Jednak będzie to wymagać ścisłej współpracy w poszczególnych dziedzinach obejmujących zdrowie publiczne, badania i rozwój, agendę cyfrową i politykę przemysłową – mówi John Dalli, komisarz ds. zdrowia i polityki konsumenckiej.
Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji ds. agendy cyfrowej dodaje: Ludzie żyją coraz dłużej i powinni móc żyć w możliwie aktywny i niezależny sposób, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak urządzenia zapobiegające upadkom i alarmujące w razie upadku, w prosty sposób korzystać z bezpośredniej opieki społecznej, aby pokonać samotność oraz łatwo wykorzystywać technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK) w domu. Musimy poznać stanowisko zainteresowanych stron, aby mieć pewność, że przyszłe partnerstwo na rzecz innowacji pomoże wprowadzić takie rozwiązania w życie i udostępnić je europejskim seniorom.
Do udziału w konsultacjach zaproszono zainteresowane strony – organizacje reprezentujące osoby starsze i pacjentów, szpitale i zakłady opieki zdrowotnej, przedstawicieli sektora opieki zdrowotnej i społecznej, ubezpieczycieli, firmy z sektora TIK i zdrowia, organy państwowe, a także obywateli – z prośbą o pomoc w określeniu istniejących barier na drodze ku innowacyjnym rozwiązaniom na rzecz aktywnego starzenia się w dobrym zdrowiu. Uczestnicy konsultacji mogą także podzielić się aktualnymi i przyszłymi inicjatywami, które mogłyby być podejmowane na szczeblu europejskim i realizowane wspólnie. Powinny one skupiać się na tym, jak nowoczesne rozwiązania mogą przynieść osobom starszym obiecujące i wymierne korzyści.
Europejskie partnerstwo na rzecz innowacji sprzyjającej aktywnemu starzeniu się w dobrym zdrowiu ma, jako główny cel, zwiększyć w UE do roku 2020 średnią długość życia w dobrym zdrowiu o dwa lata. Ma ono podnieść jakość życia osób starszych i skutkować bardziej skutecznymi rozwiązaniami w zakresie opieki zdrowotnej. Skupi się na zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań na szerszą niż obecnie skalę, w obszarach takich jak promocja zdrowia, prewencja, wczesna diagnostyka i leczenie, zintegrowane i współpracujące ze sobą systemy opieki zdrowotnej i społecznej, samodzielność oraz technologie wspomagające dla osób starszych.
Komisja dokona analizy odpowiedzi zebranych w ramach konsultacji w celu uzyskania jasnego obrazu potencjału innowacyjnego i istniejących możliwości w poszczególnych obszarach, które mają związek ze starzeniem się społeczeństwa. Zebrane odpowiedzi pozwolą Komisji zaplanować kolejne etapy europejskiego partnerstwa na rzecz innowacji.
Konsultacje internetowe prowadzone są równocześnie z odbywającą się w Brukseli konferencją na temat europejskiego partnerstwa na rzecz innowacji (EIP) sprzyjającej aktywnemu starzeniu się w dobrym zdrowiu. Bierze w niej udział ponad 150 przedstawicieli zainteresowanych stron, którzy dyskutować będą na temat możliwości przekształcenia założeń partnerstwa w konkretne działania.
Zaloguj się Logowanie