Unia Europejska czuwa nad bezpieczeństwem – program DRUID

Unia Europejka wprowadza i nadzoruje liczne programy mające na celu zmniejszenie liczby ofiar na drogach. Już od 1o lat prowadzona jest Wspólna Politykę Transportowa w krajach UE, a także od 2003 roku funkcjonuje 3 Unijny Program Działań w Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego.

Jednakże, za najważniejszy uważa się projekt naukowo-badawczy Driving Under the Influence of Drugs, Alcohol and Medicines (DRUID). Jest to inicjatywa Komisji Europejskiej, a uczestniczy w nim 37 instytucji z 19 krajów i ponad 200 ekspertów. W programie DRUID Polskę reprezentuje Instytut Transportu Samochodowego, Instytut Ekspertyz Sądowych z Krakowa oraz Komenda Główna Policji.

Podsumowanie wyników badań programu DRUID zaprezentowano 10 lutego br. podczas konferencji prasowa „Narkotyki a prowadzenie pojazdu” w Instytucie Transportu Samochodowego Warszawie.

Założone cele
Szacuje się, że blisko jedna czwarta wszystkich wypadków śmiertelnych w Unii Europejskiej związana jest z alkoholem i środkami odurzającymi. Do tej pory nie udało się zdobyć porównywalnych danych dla całej UE dotyczących tego problemu. Program DRUID ma za zadanie przede wszystkim wprowadzić szeroką edukacje wśród społeczeństwa dotycząca problemu prowadzenia pod wpływem alkoholu, narkotyków i lekarstw.

DRUID wprowadzi obiektywną ocenę zagrożenia ze strony poszczególnych substancji u kierujących pojazdami. Do głównych zaburzeń po zastosowaniu takich substancji należą: zniekształcenia percepcji, wydłużony czas reakcji, zaburzenia uwagi, senność, ograniczoną zdolność do prawidłowej oceny ryzyka na drodze. W konsekwencji staje się to przyczyną wielu wypadków śmiertelnych. Dlatego ważne jest uzyskanie odpowiedzi dotyczących limitów zażywania substancji tj. lekarstwa i narkotyki na poziomie umożliwiającym dalsze prowadzenie pojazdów.

Ponadto DRUID ma za zadanie wskazać na najlepsze urządzenia wykrywające substancje psychoaktywne u kierowców. Istnieją także różnice pomiędzy badaniem kierowców, wykrywalnością substancji oraz stosowaniem sankcji przez władze w różnych krajach UE.

W Polsce policja jest uprawniona do przebadania krwi, moczu, a także śliny u kierujących pojazdem. Jednakże liczne problemy z sankcjami istnieją od strony prawnej. Dla przykładu w Kodeksie karnym prowadzenie pod wpływem alkoholu i środków odurzających jest przestępstwem (do dwóch lat więzienia), a prowadzenie po zażyciu alkoholu lub środków podobnie działających to wykroczenie (karą jest areszt lub grzywna). Natomiast w Kodeksie drogowym prowadzenie pod wpływem środków odurzających grozi kara do 2 lat więzienia i odebraniem prawa jazdy. Dlatego też istotne jest wykrycie różnic, a następnie ujednolicenie przepisów prawnych w każdym kraju członkowskim.

Wyniki badań
W Polsce badania gromadzono przez okres dwóch lata. Analiza dotyczyła całego kraju i została przeprowadzona na losowo wybranych kierowcach samochodów osobowych i dostawczych (do 3500 kg).

Wyniki badań okazały się zaskakujące. Wskazują jednoznacznie, iż kierowcy częściej stosują substancje odurzające i psychotropowe. Takich kierowców było dwukrotnie więcej niż kierowców będących pod wpływem alkoholu.

Wśród 4303 osób zbadanych alkosensorem, poziom alkoholu powyżej dopuszczalnego w Polsce zanotowano u 44 osób czyli 1,02 % ogółu przebadanych.

Instytut Transportu Samochodowego podczas konferencji przedstawił następujące dane dla kierowców będących pod wpływem alkoholu: między 18-24 rokiem życia było ich 0,8%; dla 25-34 lat- 1,1%; dla 35-44 lat- 1,3% ; dla 45-54 lat – 1,1%.

Obecność narkotyków najczęściej wykrywano u młodych kierowców w wieku od 18 do 24 lat na poziomie 5,6% oraz w wieku 25-34 na poziomie 2,5%, a tym samym wykrywalność narkotyków w organizmie jest o trudniejsza niż zbadanie poziomu alkoholu.

Program DRUID rozpoczęto 2006 roku a jego zakończenie planowane jest w przyszłym roku. W dalszym ciągu oczekuje się na raporty dotyczącego stosowania narkotyków i alkoholu przez kierowców w pozostałych krajach Unii Europejskiej.


Zaloguj się Logowanie

Komentuj