UE i jej obywatele w 2010 roku


Wspólna ładowarka do telefonów komórkowych

Producenci telefonów komórkowych ulegają presji UE i przechodzą na uniwersalny standard ładowarki.

Telefon komórkowy to fajna rzecz – dopóki nie wyczerpie mu się bateria, kiedy nie mamy przy sobie ładowarki. Nie możesz zadzwonić. Nie możesz dostać się do swojej książki adresowej albo danych. Z obłędem w oku szukasz odpowiedniej ładowarki.

Ale już wkrótce takie problemy staną się tylko wspomnieniem. Komisja Europejska przekonała producentów telefonów komórkowych do zarzucenia nieoszczędnej i niewydajnej praktyki stosowania różnych ładowarek do różnych telefonów.

Dzięki naciskom ze strony Komisji 13 wiodących producentów telefonów zgodziło się na zharmonizowany system dla smartfonów, sprzedawanych w Unii Europejskiej. Wynik na papierze, to nowy standard techniczny. Wynik w sklepach – a także w kieszeniach i torbach obywateli UE – to możliwość ładowania wszystkich tych telefonów za pomocą przewodu ze zwykłą wtyczką micro-USB. Wynik dla środowiska, to mniej elektronicznych śmieci.

Działanie Unii Europejskiej pozwoliło wykrystalizować sposób myślenia w branży i przyśpieszyć proces, który firmom zająłby całe lata. Co więcej, Unii Europejskiej udało się to osiągnąć bez konieczności tworzenia nowych, skomplikowanych przepisów. To doskonały przykład na to, jak UE pomaga swoim obywatelom – i to nie tylko poprzez tworzenie i wdrażanie przepisów, lecz poprzez inicjowanie na szczeblu europejskim zdroworozsądkowego podejścia, które przynosi korzyści wszystkim.

Rzetelniejsze postępowanie sądowe

Europejczycy zdobywają prawo do pełnej obsługi tłumaczeniowej w przypadku uczestnictwa w postępowaniu sądowym w Unii Europejskiej.

Znalezienie się po złej stronie prawa, nawet za niewielkie przewinienie, jest zawsze kłopotliwe. Niemniej kłopot staje się jeszcze większy, kiedy znajdziemy się w miejscu, w którym nie rozumiemy języka, jakim posługują się policjanci i sędziowie.

Dlatego właśnie UE podjęła działania na rzecz zagwarantowania dostępu do tłumaczenia pisemnego i ustnego w postępowaniach karnych.

Nowe przepisy pomogą obywatelom korzystać z posiadanego przez nich prawa do rzetelnego postępowania sądowego w całej UE, nawet jeśli nie znają oni języka, w którym jest prowadzone postępowanie. Państwa członkowskie są zobowiązane zapewnić tę usługę – i to bezpłatnie.

Tego typu ochrona zyskuje na wartości w czasach, w których coraz więcej Europejczyków podróżuje, uczy się i pracuje poza swoim krajem rodzinnym. Nawet całkowicie niewinna pomyłka może czasem doprowadzić do niemiłego spotkania z władzą.

Nowe przepisy nie oznaczają, że można lekceważyć lokalne przepisy podczas wakacyjnego wyjazdu. Oznaczają, że w przypadku kłopotów będziemy rozumieć, o co jesteśmy oskarżani. A dopóki nie zapadnie ostateczny wyrok, zawsze uznawani będziemy za osobę niewinną.

Większe bezpieczeństwo energetyczne

Dzięki działaniom UE do naszych domów nadal płynie gaz.

Ponieważ Europa musi importować sporą część zużywanego gazu, jest narażona na przerwy w jego dostawie, zwłaszcza w okresach zwiększonego zapotrzebowania. Stąd też w roku 2010 Unia Europejska podjęła zdecydowane działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.

Zacieśniono stosunki partnerskie z dostawcami i krajami tranzytowymi. Unia Europejska nie zapomniała o doświadczeniach wyniesionych z kryzysu gazowego na przełomie lat 2008 – 2009, kiedy to dostawy rosyjskiego gazu przez Ukrainę zostały wstrzymane na dwa tygodnie z powodu sporu między Moskwą a Kijowem, w wyniku czego niektórzy obywatele unijni musieli marznąć w swoich domach.

Nowy mechanizm wczesnego ostrzegania UE-Rosja już pokazał swoją wartość, kiedy z powodzeniem wykorzystano go podczas sporu o tranzyt gazu z Białorusią w 2010 r.

Z kolei w samej UE nowe regulacje usprawniły koordynację pomiędzy państwami Unii. Spółki gazowe mają obowiązek zagwarantować dostawy gazu do odbiorców prywatnych oraz innych chronionych konsumentów przez okres 30 dni, nawet w trudnych warunkach pogodowych. Wyższe standardy stosowane wobec infrastruktury zapewnią, iż poszczególne kraje będą w stanie odbierać gaz innymi drogami w przypadku, na przykład, awarii jednego z większych gazociągów.

Równocześnie UE stale promuje zwiększanie wydajności energetycznej, aby zoptymalizować wykorzystywanie otrzymywanych zasobów energetycznych.

Nowe zastosowania dla elektronicznych śmieci

UE dba o to, by środowisko naturalne nie cierpiało z powodu starych telewizorów. Sprzęt elektroniczny i elektryczny często zawiera materiały, które są szkodliwe dla zdrowia lub środowiska.

Aby pomóc w walce z narastającymi problemami wiążącymi się z tego typu odpadami, UE zaostrzyła swoje ustawodawstwo w celu ograniczenia wykorzystywania niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz całkowitego zakazu stosowania tych najbardziej niebezpiecznych substancji, jak ołów czy rtęć. Nowe regulacje zaostrzają wymóg sortowania niektórych z najbardziej szkodliwych substancji, tworząc dla nich odrębny ciąg przetwarzania odpadów.

Równolegle inne przepisy, na finalnych etapach negocjacji, zobowiążą producentów sprzętu elektronicznego i elektrycznego do takiego projektowania i wytwarzania swoich produktów, aby ułatwić recykling komponentów i materiałów, z których są wykonane.

Przestarzałe telewizory, odtwarzacze wideo czy stare komputery nie tylko zajmują miejsce w garażu czy w pomieszczeniach gospodarczych. Mają także negatywny wpływ na środowisko naturalne i zdrowie. Jak dotąd zaledwie jedna trzecia zużytego sprzętu została oficjalnie zarejestrowana, zebrana i przetworzona zgodnie z normami unijnymi. Dzięki nowym przepisom pozostałe dwie trzecie także zostaną poddane odpowiedniej utylizacji.

Strony: 1 2 3

Zaloguj się Logowanie

Komentuj