Co UE zrobiła dla nas w 2010 roku? Niektóre z konkretnych działań, mających ułatwić nam życie dotyczą prostych rozwiązań, jak np. przekonanie producentów telefonów komórkowych, by stosowali jeden, standardowy model ładowarki. Inne, związane z przepisami prawa UE, nadają obywatelom nowe uprawnienia.
Zdrowa gospodarka i silniejsze rynki finansowe
Kiedy piętrzyły się problemy finansowe i gospodarcze, UE stworzyła mechanizmy chroniące przyszłość jej obywateli. Unijni liderzy pokazali, jak skutecznie potrafią współpracować, proponując szereg rozwiązań w reakcji na zawirowania, jakie pojawiły się w finansach publicznych w tym roku.
Błyskawiczne działania UE pozwoliły utrzymać stabilność i wiarygodność euro. Dzięki nim rosło zaufanie na rynkach. Pomogły one państwom członkowskim, które znalazły się w opałach, odbudować swoje finanse. W ich ramach wdrożono nowe mechanizmy chroniące przed przyszłymi wstrząsami. W celu zapewnienia stabilności w strefie euro stworzono innowacyjny mechanizm o wartości ponad 500 mld EUR.
Jednocześnie UE wprowadziła rygorystyczne, nowe zasady dla państw członkowskich, banków i finansistów. Dzięki nowym regułom dotyczącym np. funduszy hedgingowych oraz systemów premiowych w bankach rynki finansowe mają być bardziej przejrzyste a praktyki podejmowania nadmiernego ryzyka ukrócone. Powstały także nowe ogólnoeuropejskie organy uważnie przyglądające się poczynaniom uczestników rynków finansowych.
Co ważne, oprócz działań ochronnych uruchomiono także strategię gospodarczą – Europa 2020 – która nie tylko będzie wspomagać wzrost gospodarczy i zatrudnienie, ale także zapewni korzyści wszystkim obywatelom.
Umacnianie sektora małych przedsiębiorstw i tworzenie miejsc pracy
Unia Europejska promuje liczne małe przedsiębiorstwa, które stanowią siłę napędową gospodarki i wzrostu zatrudnienia.
W latach 2002 – 2008 małe przedsiębiorstwa stworzyły 9,4 mln miejsc pracy w UE. To więcej niż wszystkie duże przedsiębiorstwa razem wzięte. Posiadają one potencjał, by przyśpieszyć odzyskiwanie równowagi w UE zarówno w kontekście wzrostu gospodarczego, jak i zatrudnienia.
Jednakże o potencjał ten należy dbać, jeśli ma być wykorzystany. Kryzys gospodarczy pokazał, że nawet najlepsze firmy rodzinne i najbardziej inteligentni przedsiębiorcy mogą paść ofiarą takich problemów jak opóźnione płatności albo brak dostępu do kredytów lub szkoleń. Dlatego też UE podejmuje zdecydowane działania, aby pomóc im w dalszym rozwoju.
Nowe przepisy unijne wymagają od administracji państwowej, by regulowała swoje zobowiązania płatnicze z tytułu nabytych towarów lub usług w ciągu 30 dni. Wpływa to na realną poprawę płynności finansowej, która pomoże małym przedsiębiorstwom utrzymać się na rynku.
Nowy paneuropejski program wymiany, wzorowany na programie Erasmus, który tak doskonale sprawdził się w środowisku studenckim, umożliwia teraz młodym przedsiębiorcom zdobywanie umiejętności zarządczych dzięki pracy u boku doświadczonych ludzi biznesu.
Unia Europejska przeznaczyła 100 mln EUR na kredyty dla osób zwolnionych z pracy, które chcą rozpocząć własną działalność, pomagając w ten sposób zregenerować rynek pracy na obszarach, gdzie doszło do masowych redukcji zatrudnienia.
Nowe prawa pasażerów
Podróżujący unijnymi pociągami i promami otrzymują gwarancję informacji, pomocy i kompensaty z tytułu opóźnień, tak jak pasażerowie linii lotniczych.
Kto z nas nie doświadczył problemów związanych z odwołaniem pociągu? Albo nie pomagał starszemu członkowi rodziny wejść po trapie? A być może niektórzy z nas utknęli także na lotnisku z powodu pyłu wulkanicznego wiosną tego roku?
Unia Europejska poszerzyła w tym roku prawa pasażerów wprowadzając nowe zasady dotyczące podróżowania koleją i transportem wodnym – bazując w dużej mierze na prawach pasażerskich w transporcie lotniczym, wdrożonych z powodzeniem kilka lat temu. Czeka nas także nowelizacja przepisów obowiązujących w pasażerskim transporcie drogowym.
Teraz kiedy podróż się opóźnia, pasażerowie nie muszą już zachodzić w głowę, co też mogło się stać. Mają prawo do informacji i mogą jej żądać od przewoźnika, z którego usług korzystają. Pasażerowie niepełnosprawni lub mający trudności z poruszaniem się mają z kolei prawo do szczególnej opieki.
Nowe przepisy przewidują wypłatę kompensaty, kiedy podróż się opóźnia lub kurs zostaje odwołany, za wyjątkiem sytuacji spowodowanych okolicznościami wyjątkowymi, pozostającymi poza kontrolą przewoźnika.
Chmura pyłu wulkanicznego wiosną roku 2010 wyraźnie pokazała, jak ważne są te prawa. Pasażerowie linii lotniczych byli w stanie wyegzekwować swoje prawa do kompensaty i pomocy, w tym także do pokrycia kosztów noclegu i wyżywienia podczas oczekiwania na swój lot.
Zaloguj się Logowanie