Dzisiaj, 28 lutego, rozpoczyna się „Tydzień z Internetem 2011”, czyli ogólnoeuropejska kampania, zachęcająca do korzystania z Internetu. Po raz pierwszy akcja odbywa się również w Polsce i jest skierowana przede wszystkim do ponad 10 milionów osób, które ukończyły 50 lat i nie korzystają z Internetu.
Udział w akcji – poprzez organizowanie specjalnych spotkań według scenariuszy – mogą wziąć zarówno biblioteki, jak i te organizacje i instytucje, które posiadają przynajmniej jeden komputer z dostępem do Internetu.
„Biblioteka jest znakomitym miejscem, by zachęcić osoby starsze do kontaktu z Internetem” – powiedział Mariusz Boguszewski z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, koordynator akcji. „Seniorzy czują się tu dobrze i bezpiecznie, dlatego liczymy, że to właśnie bibliotekarze biorąc udział w tej akcji, dokonają przełomu: pomogą seniorom oswoić Internet i pokażą, dlaczego warto z niego korzystać” – podkreślił.
Udział w „Tygodniu z Internetem” zadeklarowało już szereg bibliotek, między innymi w Piekarach Śląskich, Morągu, Chrzanowie czy w Goszczu.
Koordynatorem polskiej edycji „Tygodnia z Internetem 2011” jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, realizująca Program Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Specjalne scenariusze spotkań dla seniorów, które Fundacja przygotowała, to:
· Koncert życzeń – integracyjne spotkanie polegające na wyszukaniu i wspólnym wysłuchaniu ulubionych piosenek w serwisie YouTube. Uczestnicy spotkania mogą podzielić się wspomnieniami lub anegdotami związanymi z daną piosenką.
· Poradnia zdrowia – spotkanie mające na celu zapoznanie seniorów z zasobami Internetu na temat zdrowia. Uczestnicy spotkania mogą nie tylko uzyskać informacje i porady zdrowotne, ale także poznać podstawowe zasady obsługi komputera.
· Rozmowa? – bezcenna, czyli jak skorzystać z komunikatora internetowego – spotkanie polegające na pokazaniu seniorom łatwego i bezpłatnego narzędzia, jakim jest komunikator internetowy.
Scenariusze są dostępne na portalu www.biblioteki.org
Biblioteki, które od 28 lutego do 5 marca zorganizują spotkanie dla seniorów według jednego z zaproponowanych scenariuszy, będą mogły wziąć udział w konkursie „Pomyszkuj w bibliotece”. Wystarczy, gdy do 31 marca prześlą relację ze spotkania wraz ze zdjęciami. Na zwycięskie biblioteki czekają cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, firmę Microsoft i UPC Polska: zestawy komputerowe, Xboxy 360 z sensorem Kinect i zestawy podręczników.
W akcję zaangażowała się także Fundacja Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo, która współpracuje z ponad 400 publicznymi punktami dostępu do Internetu. Znajdują się one na wsiach w takich ośrodkach, jak urzędy gminy, szkoły, ośrodki kultury, świetlice wiejskie czy biblioteki publiczne. Spotkania dla seniorów zorganizuje między innymi Wiejski Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mszanie.
W kampanię włączył się również Związek Harcerstwa Polskiego, który skieruje do bibliotek publicznych biorących udział w akcji blisko 100 harcerzy. Będą oni w swoich miejscowościach pomagali w zorganizowaniu działań związanych z akcją, a także zachęcali do wzięcia w niej udziału.
„Tydzień z Internetem 2011” koordynuje Telecentre-Europe, a patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Neelie Kroes – Komisarz Unii Europejskiej ds. agendy cyfrowej. Na potrzeby akcji zostanie uruchomiony specjalny internetowy licznik, który pozwoli na policzenie jej uczestników we wszystkich krajach.
Zaloguj się Logowanie