Trójkąt Weimarski to nowe możliwości dla całej Europy

W Krakowie rozpoczęło się posiedzenie prezydiów parlamentów państw Trójkąta Weimarskiego. Posiedzenie jest poświęcone przyszłości Unii Europejskiej, Europejskiej Polityce Sąsiedztwa oraz Wspólnej Polityce Bezpieczeństwa i Obrony. Obradom przewodniczy marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

- Trójkąt Weimarski to bardzo ważny projekt. Naszym wspólnym celem jest Unia Europejska, jako newralgiczny podmiot na arenie międzynarodowej, wykorzystujący połączony potencjał państw członkowskich do realizacji ich interesów – podkreśliła marszałek Sejmu Ewa Kopacz w swoim wystąpieniu. Zaznaczyła także, że Trójkąt Weimarski powinien być jednym z najistotniejszych podmiotów, stymulujących rozwój Unii i odpowiadającym na stojące przed państwami członkowskimi wyzwania.

Najwyżsi przedstawiciele Sejmu, Zgromadzenia Narodowego Francji oraz Bundestagu rozpoczęli rozmowy od tematów związanych z przyszłością Unii Europejskiej w kontekście reform Unii Gospodarczej i Walutowej. Dalsze obrady dotyczyć mają m.in. wsparcia konkurencyjności, wzrostu gospodarczego oraz zatrudnienia w UE. Podczas rozmów poruszone zostaną też kwestie związane ze wzmocnieniem Unii Gospodarczej i Walutowej.

Kolejnym tematem omówionym w czasie posiedzenia będzie Europejska Polityka Sąsiedztwa w zakresie relacji z państwami południowego regionu Morza Śródziemnego i Partnerstwa Wschodniego. Rozmowy będą dotyczyły poszerzenia stref wolnego handlu i współpracy międzynarodowej, a także liberalizacji reżimu wizowego.

Przewodniczący parlamentów oraz członkowie prezydiów omówią także tematy dotyczące wyzwań i perspektyw Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony. Parlamentarzyści z Polski, Francji i Niemiec poruszą kwestie związane m.in. ze wzmocnieniem rozwoju zdolności obronnych i europejskiego przemysłu obronnego.

Współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego została zainicjowana w 1991 r. w Weimarze podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych Polski, Francji oraz Niemiec. Trójkąt Weimarski jest jednym z ważniejszych instrumentów prowadzenia dialogu i istotnym forum konsultowania europejskich interesów w zakresie kształtowania przyszłości Unii Europejskiej. Obszarem szczególnego zainteresowania partnerów jest Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony oraz Europejska Polityka Sąsiedztwa. Poprzednie spotkanie na szczeblu prezydiów Sejmu RP, Zgromadzenia Narodowego Francji oraz Niemieckiego Bundestagu odbyło się w 2010 r. w Essen. Spotkanie w Krakowie będzie kontynuacją rozpoczętych trzy lata temu rozmów.

Sejm RP od 1989 r. aktywnie współpracuje zarówno z Niemcami, jak i z Francją. W obecnej kadencji Polsko-Niemiecka Grupa Parlamentarna ukonstytuowała się 26 stycznia 2012 r. Liczy ona 39 członków, w tym 30 posłów i 9 senatorów. Przewodniczącym grupy jest poseł Marek Krząkała. W VII kadencji Sejmu Polsko-Francuska Grupa Parlamentarna powstała 10 maja 2012 r. Obecnie należy do niej 19 posłów i 2 senatorów. Pracami grupy kieruje posłanka Dorota Rutkowska.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj