Trend Micro Deep Security przyspiesza zwrot z inwestycji w wirtualizację

Niezależne testy przeprowadzone przez firmę Tolly Group wykazały, że architektura zabezpieczeń Trend Micro ze zintegrowanym hiperwizorem może chronić ponad trzy razy większą gęstość maszyn wirtualnych niż konkurencyjne rozwiązania antywirusowe.

Firma Trend Micro przedstawiła wyniki niezależnych testów laboratoryjnych sprawdzających skuteczność zabezpieczeń przed wirusami i szkodliwym oprogramowaniem w środowiskach wirtualnych. Badano w nich Trend Micro Deep Security, McAfee Total Protection for Endpoint i Symantec Endpoint Protection 11.0.

Testy wykazały, że rozwiązanie Trend Micro Deep Security umożliwia nawet 11 razy bardziej efektywne wykorzystanie kluczowych zasobów systemu niż rozwiązania konkurencyjne. Wynikające stąd oszczędności przedsiębiorstwo może przeznaczyć na zwiększenie liczby maszyn wirtualnych przypadających na hosta, zwanej „gęstością maszyn wirtualnych”, co z kolei obniża koszty inwestycyjne i operacyjne. Wszystko to dzięki zmniejszeniu ilości sprzętu oraz przyspieszenie zwrotu z inwestycji w technologie wirtualizacyjne.

Test został przeprowadzony przez firmę The Tolly Group — jedno z najbardziej znanych niezależnych laboratoriów przeprowadzających testy rozwiązań informatycznych. Badano przede wszystkim wpływ rozwiązań zabezpieczających na zasoby systemu hosta (serwera fizycznego), zwłaszcza przy gęstości maszyn wirtualnych zwiększonej do 100.

„Rozwiązanie Trend Micro Deep Security zużywało znacznie mniej zasobów niż McAfee i Symantec nawet przy małych obciążeniach, gdy agenty antywirusowe były praktycznie bezczynne. Ponadto rozwiązanie Trend Micro, które jest zoptymalizowane pod kątem wirtualizacji, nie wywoływało klasycznego wysycenia zasobów hosta wirtualnego, spowodowanego przez zaplanowane skany i aktualizacje wzorców, podczas gdy rozwiązania innych firm znacznie obniżały wydajność i stabilność systemu” — powiedział Kevin Tolly, założyciel The Tolly Group. „Spośród wszystkich przetestowanych rozwiązań Trend Micro Deep Security było naszym zdaniem najlepiej przygotowane do obsługi zwirtualizowanych środowisk przedsiębiorstw”.

Oto najważniejsze wnioski z raportu The Tolly Group:

1. W okresach słabej aktywności zabezpieczeń przed szkodliwym oprogramowaniem, Trend Micro Deep Security niezmiennie zużywał znacznie mniej zasobów procesora, pamięci RAM i układu wejścia-wyjścia dysku w porównaniu z produktami konkurencyjnymi, które nie rozpoznają maszyn wirtualnych. Rozwiązania Symantec i McAfee zużywały o 1,7 do 8,5 raza więcej zasobów niż Trend Micro nawet wtedy, gdy pozostawały praktycznie bezczynne.

2. Rozwiązanie Trend Micro Deep Security może obsłużyć ponad 100 maszyn wirtualnych stacji roboczych przypadających na hosta. Jak wynika z raportu The Tolly Group, w przypadku zabezpieczeń Symantec i McAfee wzrost zużycia zasobów spowodował znaczne obniżenie wydajności i niezawodności systemu, co uniemożliwiło testowanie tych rozwiązań w środowiskach obejmujących ponad 25 maszyn wirtualnych.

3. Przy skanowaniu na żądanie i 25 wirtualnych desktop stacjach roboczych przypadających na hosta, rozwiązanie McAfee zużywało o 2,8 razy więcej mocy procesora i 11 razy więcej pamięci RAM niż produkt Trend Micro. W przypadku rozwiązania Symantec wskaźniki te wynosiły odpowiednio 2,4 i 4,7.

4. Dzięki zmniejszeniu zużycia zasobów i eliminacji antywirusowych wysycenia zasobów hosta wirtualnego, rozwiązanie Trend Micro umożliwia zwiększenie gęstości maszyn wirtualnych o 29–275% w porównaniu z gęstościami obsługiwanymi przez Symantec i McAfee.

„Deep Security jest jedynym rozwiązaniem na rynku z bezagentową architekturą zabezpieczającą przed szkodliwym oprogramowaniem, które zostało zaprojektowane specjalnie dla środowisk VMware vSphere i View” — powiedział Filip Demianiuk, Technical Manager dla Europy Centralnej i Wschodniej Trend Micro. „Raport firmy The Tolly Group potwierdza, że firma Trend Micro osiągnęła swój cel: nasz produkt pozwala znacznie zmniejszyć zużycie zasobów systemowych oraz zwiększyć gęstość maszyn wirtualnych w porównaniu ze starszymi rozwiązaniami do ochrony. Jak wynika z obliczeń Trend Micro, wdrożenie bezagentowego zabezpieczenia Deep Security w firmie, która ma 1000 serwerów i maszyny wirtualne, może przynieść oszczędności w wysokości pół miliona dolarów w ciągu trzech lat”.

Wirtualizacja serwerów i stacji roboczych to podstawowy element każdej strategii, której celem jest obniżenie nakładów kapitałowych i kosztów operacyjnych środowiska informatycznego. W środowiskach zwirtualizowanych wiele firm wdraża po prostu te same rozwiązania ochronne, których używa na innych serwerach fizycznych i stacjach roboczych. Tradycyjne zabezpieczenia nie zostały jednak zaprojektowane dla tych środowisk, mogą więc stwarzać wiele problemów operacyjnych, takich jak wysycenie zasobów hosta wirtualnego, marnotrawienie zasobów czy zbyt wysokie koszty ogólne i administracyjne. Utrudniają też firmom osiągnięcie celu, jakim jest maksymalizacja gęstości maszyn wirtualnych. Rozwiązanie Trend Micro Deep Security, które rozpoznaje maszyny wirtualne, eliminuje wiele problemów dotyczących bezpieczeństwa operacyjnego w środowiskach zwirtualizowanych.

„Koncepcja bezagentowych zabezpieczeń przed szkodliwym oprogramowaniem bardzo mi się podoba. To wielki krok naprzód w porównaniu z sytuacją obecną. W środowiskach zwirtualizowanych wciąż używane są tradycyjne zabezpieczenia, które nie zostały zoptymalizowane pod kątem wirtualizacji. Oznacza to konieczność ciągłego zarządzania agentami, ich konfigurowania i instalowania łatek zabezpieczających, a także skanowania systemów i uaktualniania wzorców wirusów, co znacznie spowalnia pracę maszyny hostującej. Firmy Trend Micro i VMware podnoszą zabezpieczenia środowisk wirtualnych na nowy, wyższy poziom” — powiedziała Sandy Cohn, wiceprezes firmy ATEC z Albany, która świadczy informatyczne usługi doradcze i specjalizuje się w rozwiązaniach infrastrukturalnych, pamięci masowej oraz wirtualizacyjnych.

W opublikowanym niedawno raporcie IDC firma Trend Micro uplasowała się na pozycji lidera światowego rynku zabezpieczeń serwerów w przedsiębiorstwach, z udziałem wynoszącym 22,9%. Deep Security, sztandarowe rozwiązanie Trend Micro chroniące serwery, obejmuje, oprócz bezagentowego zabezpieczenia przed szkodliwym oprogramowaniem, również inne specjalistyczne technologie zabezpieczające, takie jak IDS/IPS, ochrona aplikacji internetowych, zapora firewall, monitorowanie integralności danych i inspekcja dziennika. Wszystkie one są dostępne w postaci jednego, zintegrowanego rozwiązania.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj