Francuscy naukowcy stworzyli szczepionkę przeciwko astmie – informuje francuska gazeta La Croix. W tej chwili szczepionka znajduje się na etapie opracowania, lecz za najbliższe trzy-cztery lata naukowcy planują przystąpić do badań klinicznych preparatu. Kierownik naukowy grupy badawczej odpowiedzialnej za szczepionkę, Bruno Pitard, nie wątpi w sukces.
Przed wprowadzeniem szczepionki ludziom, należy sprawdzić zgodność preparatu ze wszystkimi normami farmaceutycznymi. Oprócz tego należy wykonać badania dokliniczne na zwierzętach, żeby udowodnić jej bezpieczeństwo dla człowieka. Są to obowiązkowe etapy – powiedział w Pitard.
Podobne perspektywy ucieszą miliony ludzi w różnych zakątkach świata. Według obliczeń ekspertów, tylko w Rosji od 6 do 8 milionów osób jest narażonych na tę chorobę. Liczbę chorych na świecie mierzy się w setkach milionów.
Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych, która w zależności od ciężkości, może doprowadzić do śmierci. Lekarze twierdzą, że głównymi czynnikami wpływającymi na jej rozwój są dziedziczność oraz środowisko, chociaż sprzyjać jej rozwojowi może nadmierne spożycie alkoholu, bierne palenie, a nawet mikroorganizmy występujące w ciele człowieka.
Mimo szerokiego rozprzestrzenienia choroby, przyczyny powstania astmy nauce dotychczas nie są znane. W związku z tym firmy farmaceutyczne corocznie sponsorują nowe badania. Francuscy naukowcy z Bruno Pitardem na czele opracowali pierwszy sposób walki z astmą. Istniejące obecnie preparaty są zdolne do tłumienia objawów, a nie do wyleczenia choroby. Naukowcy skupili się na sekwencji komórek DNA, które odpowiadają za alergię. Za pomocą nanonośników szczepionka może przestawić organizm człowieka na reagowanie na chorobę i bronienie się zamiast prowokowania reakcji alergicznej, którą zazwyczaj wywołuje astma. Szczepionkę trzeba wprowadzić do organizmu człowieka dwukrotnie, aby zadziałała.
Nie jest to pierwsza próba opracowania szczepionki na astmę. W 2003 roku tym problemem zajmował się brytyjski Narodowy Instytut Serca i Płuc w Imperial College London. Wielu lekarzy uważa, że dotychczasowy brak panacei na tę chorobę jest winą nie naukowców, lecz sponsorów. Tę opinię podziela także lekarz alergolog-immunolog centrum medycznego immunokorekcji im. Chodanowej Dmitrij Jakubow.
Prowadzone są poszukiwania, lecz testy kliniczne przechodzi niewiele preparatów, o których się pisze. Firmy farmaceutyczne chcą produkować leki, które ludzie muszą stosować całe życie. Problem tkwi w koniunkturze rynku, dla którego korzystaniejsza jest produkcja inhalatorów, niż preparatu, który wyleczy człowieka – powiedział Dmitrij Jakubow.
Na razie szczepionka na astmę nie pojawiła się na ladach aptek i lekarze zapisują preparaty terapii bazowej oraz leki objawowe. Ponadto lekarze zalecają uprawianie ćwiczeń fizycznych, gimnastyki oddechowej, hartowanie oraz kursy fizjoterapii.
Zaloguj się Logowanie