Technologia produkcji „zielonego cementu” z popiołów

Spółki Lafarge i Ciech zainwestują 40 mln zł w budowę przyjaznej środowisku naturalnemu firmy, która jako pierwsza w kraju spożytkuje innowacyjną technologię zużycia lotnych popiołów przemysłowych do produkcji tzw. zielonego cementu.

Jak poinformowała Iwona Borzyszkowska z Lafarge, w ramach podpisanej przez obie spółki umowy, obok Zakładu Produkcyjnego Sody Polskiej Ciech w Janikowie stanie Zakład Gospodarki Popiołami, który ma pochłaniać i uszlachetniać lotne popioły wytwarzane w procesie produkcji sody.

„Popioły te będą wykorzystywane jako surowiec do produkcji cementu. Ponadto powstające w trakcie separacji tzw. popioły wysokowęglowe zostaną powtórnie wykorzystane do produkcji ciepła w Elektrociepłowniach Sody Polskiej Ciech, co pozwoli oszczędzić surowce naturalne” – powiedziała Borzyszkowska.

W Zakładzie Gospodarki Popiołami w Janikowie będzie wykorzystywana technologia firmy Separation Technologies LLC z USA. Technologia ta jest unikatowa w skali światowej i będzie zastosowana po raz pierwszy w Europie kontynentalnej.

Lafarge obejmie w nowo utworzonej spółce 71 proc. udziałów, a Ciech 29 procent. Umowa wejdzie w życie, gdy zaaprobuje ją prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Lafarge to światowy lider produkcji materiałów budowlanych, zajmujący czołowe pozycje we wszystkich branżach swojej działalności: cementu, betonu i kruszyw oraz gipsu. Z kolei grupa chemiczna Ciech jest największym koncernem chemicznym w Polsce i jednym z liderów rynku środkowoeuropejskiego.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj