19 czerwca mają zacząć obowiązywać nowe przepisy w sprawie opłaty targowej. Z ustawy znikną rozwiązania zakwestionowane w ubiegłym roku przez Trybunał Konstytucyjny.
Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w wersji po poprawkach sejmowej komisji samorządu terytorialnego różni się od pierwotnego projektu przygotowanego w Senacie. Wcześniej zaproponowano m.in., że targowiskami będą miejsca ustalone w uchwale rady gminy oraz że samorząd będzie mógł różnicować wysokość opłaty targowej w zależności m.in. od lokalizacji.
Posłowie chcą jednak, by mianem targowiska określać wszystkie miejsca, w których prowadzona jest sprzedaż. Zrezygnowano też z zapisu o różnych stawkach.
Komisja samorządu pozostawiła natomiast zaproponowane w Senacie rozwiązanie, że opłacie targowej nie podlega sprzedaż dokonywana w budynkach lub ich częściach. Odstąpiono jednak od doprecyzowania szczegółów tego rozwiązania.
„Chodzi o to, czy dany budynek jest budynkiem czy budowlą. Nie wiadomo, czy niektóre kioski czy pawilony są trwale czy nietrwale związane z gruntem. Jednak, biorąc pod uwagę tempo prac, jakie sobie narzuciliśmy w związku z decyzją Trybunału Konstytucyjnego musimy się z tym uporać bardzo szybko” – tłumaczył wycofanie własnej poprawki poseł Jarosław Stolarczyk (PO).
Zgodnie z propozycją Senatu z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zniknie art. 16, który stanowił, że zwolnione od opłaty targowej były podmioty i osoby, które płaciły podatek od nieruchomości w związku z działalnością prowadzoną na targowiskach.
Pozytywną opinię do projektu zmian w przepisach wydał rząd. Stanowisko dotyczyło jednak wersji projektu ustalonej w Senacie. Rada Ministrów pochwaliła wówczas zarówno propozycję ustalania lokalizacji targowisk przez radę gminy, jak i możliwość stosowania zróżnicowanych stawek.
Projekt zmian ustawy o podatkach i opłatach lokalnych ma wejść w życie 19 czerwca. Najprawdopodobniej w środę, 23 lutego, będzie przedmiotem drugiego czytania na posiedzeniu plenarnym Sejmu. Decydujące głosowanie i skierowanie projektu do prezydenta – w piątek.
Nowelizacja przepisów była konieczna z związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował dotychczasowe brzmienie art. 15 ust 2a dotyczącego części definicji targowiska. Dotyczyły one m.in. wątpliwości związanych z określeniem „targowisko pod dachem”.
Zaloguj się Logowanie