Tajemnice drugiej rozmowy kwalifikacyjnej

Zaproszenie do drugiego etapu rozmowy kwalifikacyjnej to zawsze dobra wiadomość dla osoby starającej się o pracę. Często jednak wraz z takim zaproszeniem pojawia się pytania, czym druga rozmowa będzie różnić się od poprzedniej i w jaki sposób można się do niej właściwie przygotować.

Przejście do drugiego etapu rekrutacji oznacza, że osoba ubiegająca się o pracę jest postrzegana jako odpowiedni kandydat na dane stanowisko. Taka rozmowa kwalifikacyjna może wyglądać różnie w zależności od profilu firmy. Na tym etapie jest to już zazwyczaj rozmowa z osobami na wyższych stanowiskach, jak i równymi rangą pracownikami. Najlepiej być przygotowanym na podobne jak podczas pierwszej rozmowy pytania o wykształcenie, doświadczenie i prośby, aby opowiedzieć parę słów o sobie.

Jednak potencjalny przyszły pracodawca, który wie już, że posiadamy odpowiednie kwalifikacji i umiejętności, będzie chciał też dokładniej przyjrzeć się naszej osobowości i kulturze osobistej. „Poza tym na drugim etapie rozmowy kwalifikacyjnej mogą paść pytania w dużo większym stopniu dotyczące specyfiki konkretnego stanowiska, na które aplikujemy” – uprzedza Małgorzata Majewska ekspert wiodącego portalu kariery monsterpolska.pl. Przykładowe zadania i pytania pojawiające się na tym etapie rekrutacji znaleźć można na stronie internetowej www.monsterpolska.pl w Poradniku kariery.

Należy również pamiętać, że drugie spotkanie z przyszłym pracodawcą to doskonała okazja, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o pracy w tej firmie. „Najlepiej wcześniej przygotować sobie kilka pytań, jednak najciekawsze i najlepsze są te pytania, które przychodzą do głowy podczas spotkania. Nie można zapomnieć, że na tym etapie rekrutacji należy zadawać pytania” – przypomina Małgorzata Majewska. Podczas drugiej rozmowy pojawi się na pewno pytanie o wynagrodzenie. Warto, więc się odpowiednio do niego przygotować i zebrać informacje z rynku oraz od znajomych pracujących na podobnym stanowisku oraz spisać listę pytań dotyczących warunków zatrudnienia i ewentualnych świadczeń dodatkowych, które zadamy potencjalnemu pracodawcy.

Kluczową kwestią na takim spotkaniu jest także strój. Jak na każdą rozmowę należy ubrać się tak, aby sprawiać dobre wrażenie. Należy wyglądać schludnie i elegancko nawet, jeśli oznacza to założenie kolejny raz tego samego kostiumu lub garnituru. Można zmienić kolor koszuli lub krawata. Najważniejsze jest, aby dobrze się czuć i elegancko prezentować.

Ostatnim etapem przygotowań do drugiego spotkania z przyszłym pracodawcą powinno być krytyczne spojrzenie na kwalifikacje i doświadczenie, a następnie porównanie ich z zakresem obowiązków na nowym stanowisku pracy. Jeżeli oba profile pasują do siebie, należy wziąć głęboki oddech i udać się na drugi etap rozmowy kwalifikacyjnej z przekonaniem, że jesteśmy odpowiednią osobą na owe stanowisko.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj