Szansa na wybór prawa przy rozwodzie

Obywatele Unii Europejskiej będą mogli wybrać kraj, którego prawo zechcą zastosować w procesie o ich rozwód lub separację – Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego jednogłośnie przyjęła w czwartek zmiany w nowej propozycji ustawodawczej.

„Na przykład polskie małżeństwo mieszkające w Belgii będzie mogło wybrać pomiędzy zastosowaniem belgijskiego lub polskiego prawa w postępowaniu rozwodowym” – wyjaśnia Tadeusz Zwiefka (PO,EPL), który jest autorem sprawozdania Grupy EPL w sprawie wzmocnionej współpracy w dziedzinie prawa właściwego dla rozwodów i separacji.

Zasady wiążące państwa członkowskie UE w dziedzinie prawa właściwego dla rozwodów i separacji par międzynarodowych zakładają bowiem ograniczenie: wybrane przez obywatela prawo musi być ściśle związane z obywatelstwem przynajmniej jednego z małżonków lub z ich miejscem zamieszkania.

„Bolesny proces separacji i rozwodu małżonków, którzy są obywatelami różnych państw, mieszkają w innym niż ich obywatelstwo państwie członkowskim, bądź też mieszkają osobno w różnych krajach UE, będzie znacznie uproszczony” – zapowiada Zwiefka.

„Dajemy naszym obywatelom narzędzie, które pomoże im usunąć niejasności prawne w konfrontacji z transgranicznymi postępowaniami w sprawach o rozwód i separację” -dodał europoseł. Podkreślił przy tym, że zakres stosowanego prawa musi być jasno określony, więc rozporządzenie wyraźnie stanowi, że odnosi się tylko do rozwiązania małżeństwa lub separacji oraz wymienia przypadki, w których rozporządzenie nie ma zastosowania.

Nowe zasady mają pomóc w wykluczaniu zjawiska tzw. „pośpiechu do sądu” oraz ochronę małżonka będącego w słabszej pozycji. „Para musi znaleźć wspólne rozwiązanie i dokonać wyboru razem. To nie jest kwestia ‚kto szybszy, ten lepszy’ ” – podkreślił Zwiefka, koordynator Grupy EPL w Komisji Prawnej.

Zwrócił także uwagę, że żadne państwo członkowskie nie może być zobowiązane do uznania za małżeństwo aktu, którego prawo tego kraju za taki nie uznaje. Zwiefka podkreślił, że byłoby to sprzeczne z zasadą pomocniczości. Podkreślił także, że efektywność działań w tej dziedzinie zależy od liczby państw, które dołączą do tej struktury. Zdaniem europosła PO, wszystkie trzy instytucje powinny zachęcać państwa członkowskie, by przyłączały się do tej inicjatywy.

Parlament Europejski będzie głosował w tej sprawie w czasie grudniowej sesji plenarnej w Strasburgu

Zaloguj się Logowanie

Komentuj