Eko-innowacjami definiuje się innowacyjne produkty, których główne zadanie polega na redukcji oraz zapobieganiu zanieczyszczeniom nieprzychylnie wpływającym na środowisko naturalne. Pojęciem tym posługujemy się także w odniesieniu do nowatorskich planów związanych z szerzeniem niekonwencjonalnych technologii, jak i ich praktykowaniu w sposób biznesowy.
Metoda ISO 14001 zajmuję się kontrolowaniem oraz sprawdzaniem oddziaływania przedsiębiorstw, różnych firm oraz fabryk na świat przyrody. Jej cel polega na dbaniu o najmniejszą szkodliwą ich działalność, poprzez określenie różnych norm oraz reguł ułatwiających ich przestrzeganie, a także oczekiwania. Ponadto metoda ISO 14001 przyczynia się do podniesienia zysków, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów produkcji. Osiąga się to wykorzystując w maksymalny sposób wytwarzaną energię.
Norma ISO 14001 w swym zakresie sięga wszelkich dyrektyw, informacji, komunikatów dotyczących walki z zanieczyszczaniem środowiska. Stara się je chronić poprzez kontrolowanie działalności przedsiębiorstw, ich technik oraz rozwijaniu ewentualnych elementów naprawczych, przyczyniających się do poprawy stanu przyrody. ISC 14001 zajmuję się również określeniem planu udoskonaleń oraz zarządzania, w celu osiągnięcia zamierzonych efektów ochrony środowiska.
Nadzorowanie elementów środowiska w oparciu o normę ISO 14001 ma ogromne znaczenie, gdyż wpływa na pracę i ewolucję różnych organizacji, a tym samym na stan przyrody ożywionej i nieożywionej. Metoda ta, wywiera wpływ nie tylko na większe korporacje, ale i również przedsiębiorstwa mniejsze, zajmujące się prowadzeniem działalności przetwórczej, usługowej oraz produkcyjnej. Ponadto oddziałuje na lokalne władze, organizacje publiczne oraz prywatne, producentów i dostawców.
Istotnym elementem jest posiadanie przez firmę, fabrykę certyfikatu ISO 14001, który zapewnia konsumentów o działalności przedsiębiorstwa zgodnej z normami prawnymi wynikającymi z metod funkcjonowania normy ISO 14001. Jest ona doskonałym wykazem umiejętności oraz dbałości pracodawców zarówno o system zarządzania firmą, jak i środowisko naturalne.
Posiadanie certyfikatu automatycznie zwiększa przedsiębiorstwom szanse na pozyskiwanie nowych, wydajnych klientów oraz partnerów biznesowych. Zapewnia lepsze możliwości dostępu do nowoczesnych technik zarządzania, a także walki z zanieczyszczeniami, przy jednoczesnym prawdopodobieństwie poprawy i wzrostu reputacji.
Obserwuje się coraz większy w dzisiejszym społeczeństwie nacisk na kwestie ochrony środowiska. Aktualnie coraz więcej instytucji i organizacji dąży do zminimalizowania korzyści płynących z normy ISO 14001. Należą do nich bowiem, administracje rządowe, organizacje handlowe, sieci dostawców, jednostki społeczne i finansowe.
„Jeszcze dziesięć lat temu byłoby nie do pomyślenia, że na międzynarodowym szczycie gospodarczym jeden z wiodących tematów dyskusji byłyby eko-innowacje. Mam nadzieję, że za następne 10 lat wszystkie branże przemysłu będą szukać rozwiązań eko-innowacyjnych. Będzie to tak samo normalne jak dzisiaj jest z technologiami społeczeństwa informacyjnego.”- informował Stavros Dimas, Komisarz UE ds. Ochrony Środowiska podczas Europejskiego Szczytu Gospodarczego w Brukseli (2006)
Zaloguj się Logowanie