System komputerowy „BOS” dla kompleksowej obsługi hodowli bydła mięsnego z zastosowaniem techniki on-line

Praca zespołowa pt. ”System komputerowy „BOS” dla kompleksowej obsługi hodowli bydła mięsnego z zastosowaniem techniki on-line” pod kierownictwem prof. dr hab. Zbigniewa Sobka z Katedry Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu została nagrodzona przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za osiągnięcia w zakresie wdrożenia i postępu w rozwoju wsi w 2010 r.

System komputerowy „BOS” powstał na wniosek Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. Ze względu na zwiększenie się liczebności populacji bydła mięsnego będącego pod oceną i wobec wzrastających potrzeb sprawozdawczych zgodnych z zaleceniami Krajowej Stacji Hodowli Zwierząt i UE, związek postanowił, wspólnie z zespołem prof. dr hab. Zbigniewa Sobka z Katedry Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, stworzyć specjalistyczne profesjonalne oprogramowanie komputerowe. W założeniu program ma zapewnić realizację wszelkich prac związanych z prowadzeniem dokumentacji hodowlanej oraz ksiąg hodowlanych. System funkcjonuje on-line, z dostępem do niego z dowolnego gospodarstwa w Polsce. Pozwala to na wykonanie oceny w terenie i natychmiastowe wprowadzenie tych danych do systemu-jednej wspólnej bazy dla całej Polski.

System BOS gromadzi wszystkie dane hodowlane związane z prowadzeniem ksiąg hodowlanych i z realizacją oceny wartości użytkowej. Dane te są podstawą dla oceny wartości hodowlanej buhajów wykonywanej przez Instytut Zootechniki PIB. Dzięki tej ocenie istnieje, zgodnie z przepisami UE, możliwość wykorzystania polskich buhajów w inseminacji. Daje to możliwość ograniczenia importu nasienia buhajów ras mięsnych, dzięki temu systemowi umacnia się pozycja polskiej hodowli, a w zakresie krzyżowań towarowych Polska jest samowystarczalna w produkcji nasienia buhajów ras mięsnych ( w Polsce rocznie zużywa się ponad 500 000 porcji nasienia).

System BOS śledzi wszystkie zmiany związane z lokalizacją zwierząt (przemieszczenia, ubój itp.). Pozwala na analizę produkcyjności każdej sztuki oraz wybranych stad czy wszystkich stad w ramach rasy. Daje możliwość wykonania zestawień rocznych porównujących rasy.

Użytkownicy systemu BOS mają możliwość stworzenia kilkudziesięciu różnych raportów rocznych czy okresowych, które są wymagane dla MRiRW oraz dla Krajowej Stacji Hodowli Zwierząt, służb weterynaryjnych, czy dla sprawozdawczości Związku wynikającej z realizowanej działalności hodowlanej –realizacji programu hodowlanego.

System ma walory proekologiczne ograniczające zużycie energii, papieru i środków chemicznych niezbędnych przy drukowaniu.

Powstały system jest doskonałym przykładem na dobrą współpracę pomiędzy nauką a praktyką hodowlaną. Z jednej strony zespół pracowników naukowych kierowanych przez prof. dr hab. Zbigniewa Sobka z Katedry Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt Uniwersytetu uzupełniony o pracowników PZHiPBM stworzył oczekiwane profesjonalne oprogramowanie komputerowe. Z drugiej strony system BOS użytkowany przez organizację hodowlaną jest podstawowym źródłem informacji o bydle mięsnym. Baza z potrzebnymi danymi w formie elektronicznej, na podstawie odpowiednich porozumień, jest przekazywana do celów naukowych zarówno Instytutowi Zootechniki PIB jak i zainteresowanym uniwersytetom przyrodniczym.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj