Syntetyczne mięso – „za” i „przeciw”

Jarosze mogą się cieszyć – istnieje bowiem nadzieja na to, że w przyszłości zwierzęta nie będą zabijane z powodu ich mięsa, ponieważ uczeni mogą je produkować w laboratoriach. Zgodnie z planami holenderskich biologów, pierwsza sztuczna parówka, przygotowana z mięsa wyprodukowanego w próbówce – będzie do skosztowania już wiosną następnego roku, a kotlet – za rok.

Uczeni z Uniwersytetu w Maastricht krżyzują komórki macierzyste świń z serwatką, uzyskiwaną z embrionów koni. W ciągu doby z tej mieszanki kształtują się kawałki tkanki mięśniowej, które zaczynają porastać mięsem. Do chwili obecnej biolodzy potrafili wyhodować kawałki sztucznego mięsa o wielkości dwadzieścia pięć na siedem milimetrów. W trakcie tych prac stosowana jest krew, wobec tego sztuczne mięso ma niezbyt ładny szary kolor. Badacze utrzymują jednakże, że wkrótce ich mięso w niczym nie będzie różnić się od naturalnego, a dla poprawy smaku komórki macierzyste świń będą wzbogacane za pomocą specjalnych związków mineralnych.

Główny argument licznych przeciwników syntetycznego mięsa polega na tym, że wyhodowany w próbówce produkt nie będzie posiadać niezbędnych właściwości odżywczych. Zresztą, zanim zostanie uruchomiona produkcja tego rodzaju mięsa i dojdzie do spożywania przez człowieka takiej żywności, konieczne będzie uzyskanie certyfikatu od światowej Organizacji Zdrowia. Szef laboratorium Instytutu Biologii Chemicznej i Medycyny Teoretycznej Syberyjskiego Wydziału Rosyjskiej Akademii Nauk doktor habilitowany biologii Aleksander Grafodatski nie widzi przyszłości dla mięsa sztucznego z powodu jego superwysokiej ceny:

- Nie widzę nic strasznego w tym sztucznym mięsie, inna sprawa, że wszystko jedno będzie ono szalenie drogie, o wiele droższe od zwykłego mięsa. Boom jest, jest to wspaniały sukces, jednakże na razie, nie ma nic do omawiania oprócz tego.

Rzeczywiście, cena jednej syntetycznej parówki może wynosić nawet 300 tysięcy dolarów. Zresztą, uczeni sugerują, że z chwilą zakończenia badań i uruchomienia masowej produkcji koszty sztucznego mięsa obniżą się znacznie. Natomiast jak powstanie możliwość dla wyżywienia całej ludzkości! Przecież według prognoz światowej Organizacji Zdrowia, przed 2050 rokiem poziom spożycia mięsa na ziemi zwiększy się dwa razy, co może spowodować wydatny wzrost cen tych produktów. Niektórzy eksperci zakładają z kolei, że rezygnując z aktualnych metod hodowli i zabijania zwierząt, można także zmniejszyć poważnie wyrzuty gazów cieplarnianych.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj