Święto numeru 112

Dziś obchodzimy europejski dzień numeru 112. To numer alarmowy, pod który możesz zadzwonić w razie wypadku w pracy, w szkole, czy na wakacjach za granicą. Europejski numer alarmowy 112 działa już we wszystkich dwudziestu siedmiu krajach UE.

W sytuacjach kryzysowych liczy się każda sekunda. Gdy czyjeś życie jest zagrożone nie ma czasu na szukanie numeru telefonu alarmowego. Dlatego Unia Europejska postanowiła wprowadzić wspólny dla wszystkich państw członkowskich numer alarmowy. Można pod niego zadzwonić zarówno w przypadku pożaru domu w Szwecji, jak i w razie wypadku drogowego w Polsce. 11 lutego obchodzimy europejski dzień numeru 112.

Choć numer 112 wprowadzono prawie dwadzieścia lat temu, jedynie 22 proc. Europejczyków wie o jego istnieniu, problemem pozostaje też bariera językowa. Dziś (11 lutego) Komisja Europejska zaprezentuje wyniki najnowszych badań dotyczące działania numeru 112.

Dzięki europejskiemu numerowi alarmowemu Europejczycy mogą bezpiecznie i swobodnie podróżować. Nie zastąpił on dotychczasowych krajowych numerów alarmowych, lecz działa równolegle.

Dzwoniąc pod numer 112, zostaniemy połączeni z operatorem lokalnym, który albo sam przyjmie połączenie, albo przekieruje je do właściwych służb ratunkowych – pogotowia ratunkowego, policji lub straży pożarnej.

Połączenie z numerem 112 jest bezpłatne. Numer można wybrać z telefonu stacjonarnego, komórkowego lub z automatu telefonicznego. Zazwyczaj połączenie mogą również wykonywać osoby, którym skończył się kredyt w telefonie lub które znajdują się poza zasięgiem własnej sieci.

Pakiet Telekomunikacyjny przyjęty przez Parlament Europejski w 2009 r. rozszerzył zastosowanie numeru alarmowego i wprowadził rozwiązania mające na celu poprawę jego wykorzystania w państwach członkowskich UE poprzez pełną dostępność zasięgu.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj