Światowy Dzień AIDS

Osoby chore na AIDS walczą z dyskryminacją, także w krajach Unii – wynika z wysłuchania publicznego zorganizowanego w Parlamencie Europejskim z okazji Światowego Dnia AIDS. Na całym świecie z AIDS żyje aż 33 mln ludzi, w tym 2,5 mln dzieci.

Przewodnicząca Podkomisji Praw Człowieka, fińska deputowana Heidi Hautala (Zieloni) zwróciła uwagę, że to najwyższy moment by spojrzeć na tę chorobę z punktu widzenia praw człowieka.

„Tylko przez ochronę praw osób chorych zagwarantujemy prawa wszystkim” – przekonywał Henning Mikkelsen, przedstawiciel ONZ-towskiego programu UNAIDS w Brukseli. Przypomniał, że w 79 krajach związki osób tych samych płci są karane przez prawo, w 100 nielegalna jest prostytucja, a w 55 krajów ogranicza osobom chorym na AIDS możliwość wjazdu czy pobytu.

Mikkelsen przekonuje, że zmian wymaga nie tylko prawo. Jego zdaniem z zasad antydyskryminacyjnych i gwarantujących anonimowości przeszkolić należy policjantów i pracowników służby zdrowia.

Robinson Cabello, z peruwiańskiej organizacji Via Libre zwracał uwagę, że od stycznia 2008 r. do lipca 2009 r. na całym świecie aż 200 osób (tzw. transgenderowców) zostało zamordowanych. 2/3 tych zabójstw miało miejsce w Ameryce Łacińskiej, która zmaga się z ciągle rosnącą epidemią AIDS. „Nie możemy liczyć na pomoc rządu, bo on jest odpowiedzialny za dużą część tego rodzaju przemocy” – nie ukrywał Cabello.

Katherine Todrys z organizacji Human Rights Watch podkreślała, że dyskryminacja wobec osób zarażonych wirusem HIV istnieje na całym świecie, także w UE, która bardzo dba o prawa człowieka. Przykładem jest Słowacja, która nie wydaje zgody na stały pobyt osobom zarażonym.

Rumuńska deputowana Corina Cretu (Sojusz Socjalistów i Demokratów), wiceszefowa Komisji ds. Rozwoju przypomniała, że aż 78 proc. światowych zachorowań na AIDS ma miejsce na terenach Afryki subsaharyjskiej. Wśród zarażonych często są kobiety i dzieci, które padły ofiarą przemocy seksualnej.

Brytyjska, niezrzeszona deputowana Nicole Sinclaire była zainteresowana opinią pracowników organizacji pozarządowych na temat ostatniej deklaracji papieża Benedykta XVI. Powiedział on, że w niektórych przypadkach dopuszczalne jest używanie prezerwatyw. Goście mówili, że to duży postęp, ale że Kościół ma jeszcze długą drogę do przebycia w tej dziedzinie.

Z danych ONZ wynika, że w 2009 r. odnotowano 2.6 mln nowych zarażeń wirusem HIV. To mniej niż 10 lat temu, w 1999 r. takich przypadków zachorowań było 3.1 mln. W ubiegłym roku z powodu AIDS zmarło 1.8 mln ludzi. Dla porównania w 2004 r. AIDS było przyczyną zgonu 2.1 mln ludzi.

Na całym świecie żyje dziś 33 mln zarażonych (w 1999 r. było ich 26.2 mln). W ubiegłym roku na świat przyszło 370 tys. dzieci zarażonych wirusem HIV.

W sumie od wybuchu epidemii AIDS wirusem zaraziło się 60 mln ludzi, a czego aż połowa zmarła. Przyczyną co czwartej śmierci było zapalenie płuc, czyli choroba, która jest uleczalna i której można zapobiegać.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj