Światłowodowy generator supercontinuum dla medycyny i wojska

Światłowodowy generator supercontinuum to bardzo dobry przykład technologii podwójnego zastosowania: w technologiach wojskowych oraz cywilnych – zapowiada dr inż. Jacek Świderski z Instytutu Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Jego badania będą finansowane ze środków programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Aplikacje tej nowoczesnej i oryginalnej technologii są niezwykle szerokie – od medycyny, poprzez przemysł biochemiczny aż do obronności.

"Celem naukowym projektu badawczego jest opracowanie źródła supercontinuum, generującego promieniowanie o szerokim widmie w obszarze średniej podczerwieni. Źródło ma pracować w temperaturze pokojowej, cechować się bardzo dobrą jakością generowanej wiązki oraz możliwością regulacji średniej mocy wyjściowej" – mówi dr inż. Jacek Świderski.

Jak wyjaśnia, układ ten zostanie zbudowany w technologii światłowodowej z użyciem aktywnych i pasywnych światłowodów krzemionkowych oraz fluorkowych. Nie będzie wymagał objętościowych elementów optycznych, jak soczewki i zwierciadła. Oznacza to eliminację kłopotliwego justowania i zmian stabilności układu wywołanych wpływem czynników atmosferycznych – kurzu, wilgoci i drgań.

Naukowiec nakreśla niezwykle szeroki obszar potencjalnych zastosowań swojej technologii. Źródło może służyć selektywnej ablacji miękkich tkanek biologicznych, a więc znaleźć wykorzystanie w otolaryngologii, urologii, oftalmologii, kardiologii i dermatologii. Umożliwi nieinwazyjną diagnozę chorób poprzez analizę składu chemicznego powietrza wydychanego przez pacjenta.

Ponadto generator może stanowić nadajnik promieniowania w układach detekcji różnych związków pochodzenia chemicznego i biologicznego, w tym tlenku i dwutlenku węgla, dwutlenku metanu, siarkowodoru, bojowych środków trujących, gazów wybuchowych, narkotyków lub skażeń mających charakterystyczne linie absorpcyjne w paśmie widmowym średniej podczerwieni. Może również być nadajnikiem promieniowania w układach do oślepiania pocisków z głowicami samonaprowadzającymi na podczerwień.

W pierwszej edycji programu "Lider" zainicjowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wybrano 23 spośród 202 zgłoszonych wniosków. Laureaci wykazali, że są przygotowani do podjęcia samodzielnej pracy badawczej wraz z utworzonymi przez siebie zespołem nad projektem, który znajdzie zastosowanie w praktyce. Na jego realizację każdy z nich otrzyma nawet do 1 mln zł.

/ www.naukawpolsce.pap.pl

Zaloguj się Logowanie

Komentuj