Zanurzając tkaninę lub inny przedmiot w odpowiednim polimerze można łatwo, szybko i tanio uzyskać całkowicie wodoszczelną powierzchnię materiału, której dodatkowo można nadać wybrany kolor.
Wodoszczelność uzyskiwana jest dzięki powstaniu drobnych polimerowych włosków, odpowiedzialnych za superhydrofobowość powierzchni.
Obecnie znanych jest wiele metod modyfikacji powierzchni tak, by uzyskiwały one właściwości superhydrofobowe (całkowicie odpychały od siebie krople wody). Woda w takich warunkach tworzy niemal idealnie kuliste krople, które łatwo spływają po powierzchni, nie mocząc jej. Dodatkowo krople porywają ze sobą brud, przez co superhydrofobowa powierzchnia jest zawsze czysta.
Niedoścignionym wzorem są liście Kwiatu Lotosu, których zewnętrza strona pokryta jest drobnymi, niewidocznymi „gołym” okiem woskowatymi grudkami. Dzięki nim liść uzyskuje właściwości superhydrofobowe. Większość metod wytwarzania superhydrofobowych powierzchni wymaga wielu skomplikowanych operacji laboratoryjnych i jest przez to czasochłonna, często również kosztowna.
Chińscy naukowcy z Hunan University opracowali jedną z najprostszych metod modyfikacji powierzchni różnorakich materiałów, tak by stawały się one superhydrofobowe.
Procedura jest prosta i tania – w pewnym sensie przypomina pranie ręczne. Modyfikowaną tkaninę (lub inny materiał) należy zanurzyć w roztworze polimeru (poliwęglan, pochodna bisfenolu A, rozpuszczony w dichlorometanie). Dodając odrobinę barwnika do polimeru można uzyskać w ten sposób barwną powłokę. Następnie, nasączony materiał należy przenieść do cieczy, w której polimer nie rozpuszcza się.
W takich warunkach powstają polimerowe drobinki, które osadzając się na powierzchni przypominają woskowate grudki liści Kwiatu Lotosu, a modyfikowany materiał uzyskuje superhydrofobowe właściwości. Nowy materiał jest gotowy do użycia po zaledwie 20 minutach. Według autorów odkrycia, niemal każdy powszechnie stosowany materiał może być w ten sposób zmodyfikowany, stając się całkowicie wodoszczelnym oraz nieskazitelnie czystym.
Nowo opracowana procedura jest obecnie patentowana. Jak twierdzą naukowcy, zanim wytwarzane w ten sposób nowoczesne materiały trafią na rynek, konieczne jest przeprowadzenie serii testów odporności superhydrofobowej warstwy na niekorzystne warunki atmosferyczne (zanieczyszczenie środowiska, słońce i wiatr).
Zaloguj się Logowanie