Sukces marketingowy na międzynarodowym rynku

W gospodarce opartej na wiedzy przedsiębiorczość nierozerwalnie wiąże się z nauką. Z jednej strony innowacyjne przedsiębiorstwa dają środki na rozwój praktycznych dyscyplin wiedzy, z drugiej strony – rozwój badań i wiedzy na temat zarządzania firmą na globalnym rynku – warunkuje rozwój gospodarczy. Nie każdy biznesmen musi być absolwentem ekonomii czy marketingu.

Dzięki badaczom specjalizującym się w tych dziedzinach powstaje wiele publikacji, które mogą stanowić podręcznik dla strategów – również w małych i średnich firmach. Badania dra Pawła Pietrasieńskiego ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie mogą pomóc w określeniu strategii marketingowej przedsiębiorstwom wkraczającym na rynki zagraniczne.
 
Internacjonalizacja przedsiębiorstwa to, inaczej mówiąc, umiędzynarodowienie jego działalności. Mówi się o niej, gdy co najmniej jeden produkt lub usługa oferowana przez firmę powiązana jest z rynkiem zagranicznym.
 
"Podstawowym dylematem przedsiębiorstw stosujących marketing i prowadzących działalność na rynkach zagranicznych jest standaryzacja oraz indywidualizacja strategii marketingowych" – uważa dr Pietrasieński.
 
Jego badania odnoszą się do praktyki polskich przedsiębiorstw. Doktor wskazał metody określania odpowiednich zakresów standaryzacji oraz indywidualizacji w stosunku do poszczególnych instrumentów marketingu-mix w kolejnych fazach umiędzynarodowienia działalności gospodarczej.
 
Marketing mix to inaczej kompozycja marketingowa, czyli takie elementy (instrumenty) za pomocą których firma może oddziaływać na rynek. Najbardziej popularna koncepcja marketingu mix to: produkt, cena, strategia dystrybucji i promocja.
 
W swojej pracy doktorskiej, która brała udział w ubiegłorocznym konkursie "Nowe trendy" na najlepsze doktoraty z zakresu nauk ekonomicznych i zarządzania organizowanym przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych (FPiAKE), badacz przyjął własną definicję internacjonalizacji i zaproponował sposoby jej pomiaru.
 
Według niego internacjonalizację działalności przedsiębiorstw winno się rozpatrywać jako proces jej umiędzynarodowienia oparty na eksportowaniu produktów, a coraz częściej także na przenoszeniu ich produkcji do innych krajów. Jest to podejście zwane "mikro", czyli definicja z punktu widzenia firmy. W podejściu "makro" dr Pietrasieński ujmuje internacjonalizację jako proces umiędzynarodowienia całej gospodarki. Wskazuje, że dotyczy ona wszystkich podmiotów działających w gospodarce. Warto zaznaczyć, że definicje internacjonalizacji nie zawsze koncentrują się wokół zagadnień ekonomicznych i marketingowych.
 
Naukowiec szczegółowo przeanalizował związki między wyborem ścieżek umiędzynarodowienia, metodami wchodzenia na rynki zagraniczne, a priorytetami strategii, czyli problemem wyboru – na ile marketing powinien być jednolity na wszystkich rynkach, a na ile należy dostosować go do warunków napotykanych w nowym kraju.
 
Dr Pietrasieński określił także te specyficzne uwarunkowania, które wpływają na ostateczny stopień standaryzacji bądź indywidualizacji poszczególnych elementów międzynarodowych strategii marketingowych.
 
Jego publikacje mogą służyć jako przewodnik nie tylko studentom kierunków ekonomicznych, ale również praktykom biznesu, prowadzonego coraz częściej na szeroką skalę i przekraczającego granice państw. (KOL, PAP – Nauka w Polsce, agt)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj