W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 – 2013 organizowane są konkursy, których laureaci mogą otrzymać dofinansowanie na projekty studiów podyplomowych. Instytucją wdrażającą jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która udziela wsparcia z funduszy Unii Europejskiej.
Dofinansowanie udzielane będzie dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz pracowników przedsiębiorców. Projektodawcy mogą składać wnioski ze swoimi Partnerami o ile realizują go wspólnie i obydwoje wnoszą do projektu potencjał techniczny i ekonomiczny. W tym kontekście Partnerami są przedsiębiorcy oraz podmioty działające na rzecz zatrudnienia. Jeden podmiot może wystąpić maksymalnie w 3 wnioskach. Projekt powinien trwać 36 miesięcy, data jego rozpoczęcia nie powinna przekroczyć 6 miesięcy od daty złożenia wniosku o dofinansowanie. Najpóźniejsza data rozpoczęcia projektu to 30 września 2010.
Budżet przeznaczony na rozwój kapitału w latach 2007-2013 wynosi 373.970.602 Euro, z czego wkład ze środków unijnych wynosi 317 875 011,70 Euro. Wartość projektów może oscylować w granicy 400.tysięcy – 15 milionów złotych. W przypadku konkursu organizowanego o dofinansowanie studiów podyplomowych, kwota środków wynosi 100 milionów złotych. Studia będą dofinansowane w 80% ze środków unijnych, pozostałe 20% to wkład prywatny uiszczany przez uczestnika studiów. Aplikacje należy złożyć do 31 marca 2010 za pomocą internetowego Generatora Wniosków Aplikacyjnych. Wnioski będą podlegać zarówno ocenie formalnej jak i merytorycznej. Maksymalny czas na ocenę wniosku to, w zależności od ich ilości, od 74 do 101 dni od daty kończącej przyjmowanie wniosku.
Istotną kwestią są tak zwane kryteria strategiczne, względem których wnioski będą dodatkowe punktowane. Dotyczy to projektów, w ramach których co najmniej 50 godzin zajęć będzie prowadzonych przez wykładowców – praktyków, którzy zdobyli doświadczenie w innych instytucjach niż uczelnia. Dodatkowe punkty otrzymają również projekty, których wszyscy uczestnicy zostaną przeszkoleni na studiach podyplomowych między innymi z dziedziny automatyki i robotyki, biotechnologii, budownictwa, chemii, energetyki, fizyki, informatyki, inżynierii materiałowej, matematyki, mechaniki i budowy maszyn, mechatroniki, ochrony środowiska oraz wzornictwa. Jest to najwyżej punktowane kryterium. Ostatnie kryterium strategiczne dotyczy projektów, w których co najmniej 20% stanowią osoby w wieku powyżej 45 roku życia.
Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Program Operacyjny Kapitał Ludzki odwołuje się to Strategii Lizbońskiej, która zakłada, że Europa będzie przyciągać zarówno nowych inwestorów jak i pracowników. Ma on służyć realizacji Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia 2007 – 2013 i umożliwiać wykorzystania środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Za główny cel Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki wyznaczono wzrost poziomu zatrudnienia oraz spójności społecznej. Osiągnięciu tego celu ma pomóc między innymi aktywizacja zawodowa, rozwijanie potencjały przedsiębiorstw i ich pracowników, podwyższenie poziomu wykształcenia oraz ograniczenia obszarów wykluczenia społecznego.
Proponowane studia podyplomowe są organizowane w ramach działania „Rozwój kadr nowoczesnej gospodarki” oraz poddziałania „Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach”, które składają się na priorytet II Programu: „Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących.”
Działanie dotyczące rozwoju kadr nowoczesnej gospodarki koncentruje się na podnoszeniu kwalifikacji zarówno pracowników jak i przedsiębiorców, którzy w dłuższej perspektywie są w stanie przystosować się do wymogów gospodarki opartej na wiedzy i społeczeństwa informacyjnego. Przyczynić się do tego ma poddziałanie na rzecz rozwoju kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach, a uściślając przedsiębiorców i ich pracowników. To właśnie w ramach tego projektu organizowane są studia podyplomowe. Dodatkowo, beneficjenci tego działania mogą wziąć udział w zamkniętych projektach szkoleń ogólnych oraz specjalistycznych, opartych o indywidualne strategie firm oraz ogólnopolskich szkoleniach otwartych.
Poprzednie doświadczenia
W roku 2009 poddziałanie 2.1.1 dotyczące studiów podyplomowych spotkało się z dużym zainteresowaniem. Otrzymano 171 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę wynoszącą 332 315 796,81 złotych. Umowy podpisane zostały z kilkoma beneficjentami, wśród których znaleźli się między innymi Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie czy Fortis Bank Polska S.A. Niektóre z podmiotów otrzymały dofinansowanie na więcej niż jeden wniosek. Projekty dotyczyły różnorodnych zagadnień takich jak elektrotechnika, programy komputerowe w zastosowaniach inżynierskich czy zarządzanie ochroną środowiska. W roku wcześniejszym projekt również cieszył się zainteresowaniem. Zaakceptowano 20 projektów dotyczących studiów podyplomowych na całkowitą kwotę 43 milionów złotych, w ramach których ponad 5 tysięcy pracowników zostało objętych wsparciem. Doświadczenia z poprzednich lat pozwalają zatem domniemywać, że w roku obecnym liczba wnioskodawców będzie przynajmniej podobna, o ile nie większa.
Zaloguj się Logowanie