Studentki pracują nad nowoczesnym interfejsem mózg-komputer

Trzy studentki neurokognitywistyki ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS) usprawnią działanie interfejsu mózg-komputer – najnowszej technologii umożliwiającej bezpośrednią komunikację człowieka z urządzeniami zewnętrznymi bez zaangażowania mięśni.

Na prowadzenie badań otrzymały właśnie grant w ramach programu „Ventures” Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Maria Bierzyńska, Anna Duszyk i Zofia Radzikowska za – przyznane im przez FNP – 66 tys. złotych będą realizowały projekt badawczy, dzięki któremu osoby sparaliżowane będą mogły komunikować się ze światem zewnętrznym. Grant przybliży również wprowadzenie technologii na polski rynek.

„Interfejs mózg-komputer polega na tym, że osoba sparaliżowana patrzy się na pole migające na specjalnym ekranie. Na głowę ma założony specjalny czepek, który monitoruje aktywność jej mózgu” – wyjaśniła kierownik dofinansowanego projektu Zofia Radzikowska.

Jak powiedziała, dzięki temu będzie można powiedzieć na jaką część ekranu dana osoba się patrzy. „To z kolei umożliwi uruchomienie funkcji, która jest przypisana do – intensywnie obserwowanej – części ekranu. W taki sposób osoba sparaliżowana może np. wcisnąć konkretną literę czy coś napisać” – opisała Radzikowska.

Interfejs powstał w Zakładzie Fizyki Biomedycznej Uniwersytetu Warszawskiego pod okiem dr. hab. Piotra Durki, z którym w 2009 r. trzy studentki nawiązały współpracę. „Prace nad naszym interfejsem trwają już około 2 lat i w zasadzie jest on już gotowy” – powiedziała Radzikowska.

Ich projekt badawczy pt: „Optymalizacja bodźców do interfejsu mózg-komputer bazującego na potencjałach SSVEP w oparciu o psychofizjologię zjawiska” jest jednym z siedmiu, które w lipcu br. uzyskały finansowanie w ramach programu „Ventures”.

Laureatki są studentkami piątego roku neurokognitywistyki w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Zofia Radzikowska interesuje się wieloma zagadnieniami z szeroko pojętej dziedziny neuroscience, a od kilku lat zajmuje się przede wszystkim różnymi aspektami przetwarzania informacji wzrokowej. W tym zakresie współpracuje z Instytutem Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego.

Maria Bierzyńska poza uczelnią współpracuje z Laboratorim Neuroplastyczności IBD im. M. Nenckiego, a jej zainteresowania skupiają się wokół techniki eyetrackingu. Procesy przetwarzania informacji przez korę słuchową i mechanizmy terapii biofeedback to z kolei zagadnienia najbliższe Annie Duszyk, która prowadzi badania w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

„Myślę, że dla nas, jako studentek, finansowanie projektu naszego autorstwa jest niezwykłym wyróżnieniem. Po prostu bardzo rzadko przyznaje się granty osobom, które nie są nawet doktorantami. Mam nadzieję, że w pełni wykorzystamy daną nam szansę” – zaznaczyła kierownik dofinansowanego projektu.

Interfejsy mózg-komputer to najnowsza technologia przeżywająca intensywny rozwój w ostatniej dekadzie. Ich głównym zastosowaniem jest umożliwienie komunikacji ze światem zewnętrznym osobom cierpiącym na tzw. zespół zamknięcia (ang. lock-in syndrome). Wiąże się on z całkowitym paraliżem przy zachowanym w pełni życiu psychicznym.

Osoby te pozostają więc więźniami własnego ciała, a interfejsy mózg-komputer są jedną z niewielu szans na wyrażenie swoich potrzeb, emocji, opinii. Technologie tego typu coraz częściej znajdują zastosowanie również poza kliniką, w rozrywce i multimediach, także w wojsku. Już teraz nad interfejsami mózg-komputer pracują takie wielkie koncerny jak Honda czy Panasonic.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj