Sterowniki maszyn CNC – rodzaje sterowań maszyn CNC

maszyny cnc

Sterowniki maszyn CNC – rodzaje sterowań maszyn CNC

Sterownik CNC to po prostu rodzaj sterownika mikroprocesorowego, do którego programowania używa się G code’u. Sterowniki mają zastosowanie w monitoringu pracy tokarek i frezarek, ale nawet to bardziej skomplikowanych prac jak kontrola robotów fabrycznych, które swoje zadania wykonują w trybie taśmy montażowej. Sterowniki wyróżnia się ze względu na ich układy osiowe, a najpopularniejszymi są układy 3 i 4 osiowe. Ich zastosowanie łatwo odnaleźć w ploterach frezujących i przede wszystkim w maszynach przemysłowych, ale to akurat oczywistość.

Interpolacja osi XYZ jest odpowiednia do obróbki idealnie prostych przedmiotów, zaś dodatkowa oś obrotowa pozwala na układ obróbki obrotowej. Takie maszyny można zakwalifikować do najmniej skomplikowanych obrabiarek biurowych, przemysłowych i metalowych.

Zasada działania

W układach blokowych sterowania maszyn CNC właściwie nie różnią się od układu 2-osiowego, z tym zastrzeżeniem, że sterowników siników jest więcej, indexery są jeszcze bardziej rozwinięte i mają dużo przydatnych funkcji ułatwiających np. włączanie i wyłączanie odkurzacza albo podciśnienia. Rynek ma bogatą ofertę układów sterowań maszyn CNC modułowych niskonapięciowych, a obszerny wybór produktów znajdą państwo na stronie https://www.ebmia.pl/sterowanie-maszyn-sterowniki-c-287_62.html . Jedna płyta ma zarówno sterowniki silników, zasilacz, układ zbiorczy indexera, które trzeba scalić z płytą komputera, używając np. kabla USB. To najprostsze rozwiązanie, nie wymagające wielkiego nakładu finansowego. Niestety jak zawsze w takim przypadku są też tego słabe strony i z pewnością można tu zaliczyć niewielkie uszkodzenie jednego ze sterowników, co spowoduje przymus wymiany całego zespołu. Dlatego taki sposób polecany jest jedynie dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z tą tematyką.

To naturalne, że maszyna powinna mieć możliwość zamiany elementu, który nie jest już przeznaczony do użytkowania. Jeżeli prądy zasilania każdego elementu z osobna są skomplikowane to zwłaszcza wtedy nie powinno się sprawdzać całej struktury, bo jest tam dostępnych mnóstwo funkcji pomocniczych i wielu innych.

Najprostsze rozwiązania są najlepsze, dlatego radzimy interpolować narzędzi tylko w układzie XY, ponieważ nie ma tu dodatkowych urządzeń, a więc i kosztów.

Do częstego zastosowania sterowanie takie musi mieć zdecydowanie więcej zalet, ale wszystko zależne jest od możliwości danego programu, bo to on steruje maszyną. Ploter frezujący może nam łatwo usprawnić pracę obrabiarki, wykorzystuje on kilka dodatkowych funkcji wcześniej wymienionych i ma regulację wrzeciona. Na rynku dostępne są także układy bardziej wymagające, gdzie indexer jest po prostu odrębnym sterownikiem, buforującym sygnały. Ma również funkcję niezwykle sprawnej i niemal natychmiastowej wymiany wiadomości z jednostką nadrzędną komputera z programem sterującym. Taki sterownik nazywa się Ethernetem i zdecydowanie uprawnia działanie układu sterowania.

Warto zapamiętać, że sam sterownik wymaga ustawienia w komputerze odpowiedniego adresu dzięki protokołowi TCPIP i osobnego pluginu w programie sterującym. Takie rozwiązanie wciąż jest w fazie testów i nie można spotkać jeszcze jego zastosowania w danym sprzęcie. Z pewnością w niedługim czasie się to zmieni patrząc jak bardzo wszystko idzie naprzód.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj