Od dzisiaj tj. 18 maja można składać wnioski o 15 tysiecy dofinansowania na usługe badawcza lub doradczą zrealizowaną na rzecz małej firmy przez jednostkę badawczo – rozwojową lub uczelnię wyższą. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) uruchomiła drugą edycję naboru wniosków do Programu pilotażowego na lata 2008-2010 Bon na innowacje. Wnioski będą przyjmowane przez PARP od 18 maja do 15 sierpnia 2009 roku, bądź do wyczerpania środków finansowych na rok 2009.
Celem programu jest zainicjowanie kontaktów mikro i małych przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi. Budżet programu w 2009 r. wynosi 7,65 mln PLN i jest finansowany ze środków budżetu państwa. Przedsiębiorca zatrudniający mniej niż 50 pracowników może otrzymać dofinansowanie w wysokości 15 tysięcy złotych tylko raz w trakcie trwania całego programu czyli w latach 2008- 2010. PARP planuje, że z tej formy pomocy skorzysta w tym roku ok. 510 najmniejszych firm. W ubiegłorocznej edycji, która była formą pilotażu ze względu na krótki czas procedury konkursowej, wypłacono wsparcie 82 przedsiębiorcom.
Program jest skierowany do przedsiębiorców, którzy w roku złożenia wniosku oraz w ciągu 3 lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku o udzielenie wsparcia w ramach programu Bon na innowacje, nie korzystali z usług żadnej jednostki naukowej w zakresie usług dotyczących wdrożenia lub rozwoju produktu lub technologii.
Pozytywne zmiany w tegorocznym naborze wniosków
Aktualnie w ramach programu Bon na innowacje można realizować usługi dotyczące wdrożenia lub rozwoju produktu lub technologii, świadczone przez jednostkę naukową, mające na celu np. opracowanie nowych lub udoskonalenie istniejących technologii lub wyrobów danego przedsiębiorstwa. W stosunku do pierwszej edycji, która odbyła się w 2008 roku w tegorocznym naborze wniosków został rozszerzony katalog usług objętych wsparciem: oprócz usługi badawczej będzie można otrzymać dofinansowanie również usługi doradczej. Dodatkowo przedsiębiorca już na etapie składania wniosku
o dofinansowanie takiej usługi powinien wskazać konkretną jednostkę badawczo – rozwojową lub uczelnię, która tę usługę wykona. Z punktu widzenia dokumentacji jest to bardzo przyjazny i prosty do wypełnienia wniosek, do którego przedsiębiorca dołącza tylko dokument rejestrowy firmy. (PARP)
Zaloguj się Logowanie