 |
W latach 2009-2011 Komisja Europejska przeznaczy 5 mld euro na infrastrukturę energetyczną i szerokopasmowe łącza internetowe. Komisja przedstawiła wnioski dotyczące inwestycji w najważniejsze projekty infrastruktury energetycznej i szerokopasmowe łącza internetowe. Wnioski te przedstawiono w ramach realizowanego obecnie planu naprawczego UE, zatwierdzonego przez Radę Europejską w grudniu 2008 r.
|
Aż 80 procent firm ma specjalne działy B+R. W większości przypadków pracuje w nich nie więcej niż 20 osób.
Autorzy ekspertyzy KPMG przyznają, że ponad 90 procent badanych przedsiębiorstw współpracuje z krajowymi jednostkami naukowymi i badawczymi, jednak obydwie strony (naukowcy i przedsiębiorcy) oceniają, że ta współpraca układa się fatalnie.
W raporcie zwrócono uwagę, że niemal 80 proc. przedsiębiorstw nigdy nie korzystało z pomocy publicznej. Co więcej, pomimo coraz większej dostępności tych środków, połowa ankietowanych firm nie jest nimi zainteresowana. W opinii ekspertów KPMG, główną barierą są zbyt skomplikowane procedury.
W raporcie przedstawiono dane o łącznych nakładach polskich firm na badania i rozwój i porównano do firm na świecie. Łączne wydatki w Polsce na ten cel to równowartość sumy, jaką przeznacza na te badania niemiecka firma teleinformatyczna Deutsche Telekom i aż dziesięć razy mniej niż nakłady amerykańskiego giganta farmaceutycznego, firmy Pfizer.
Wydatki publiczne Polski na B+R wynoszą zaledwie 75 procent średniej w Unii Europejskiej (w stosunku do PKB) i 98 procent średniej dla Europy Środkowej.
Raport "Czy warto inwestować w innowacje. Analiza sektora badawczo- rozwojowego w Polsce" przedstawiono w środę na konferencji zorganizowanej przez KPMG we współpracy z Business Centre Club oraz Stowarzyszeniem Praktyków Zarządzania Wiedzą. Dyskutowano na niej o działaniach, które mogłyby zachęcić polskich przedsiębiorców do większych wydatków na B+R. Zdaniem uczestników spotkania największymi bodźcami byłyby: ulgi podatkowe, działania informacyjne o dostępnych formach pomocy, subwencje i dotacje oraz preferencyjne kredyty.
"Potrzebna jest nam wielka kampania społeczna, wspierająca współpracę pomiędzy biznesem a nauką. Obecnie współpraca ta jest szczególnie silnie piętnowana w środowiskach naukowych – to należy jak najszybciej zmienić" – powiedział Marcin Rudnicki, partner KPMG.
"Państwo musi także jak najszybciej znieść bariery biurokratyczne w dostępie do środków publicznych. Powinno wprowadzić ulgi podatkowe na działalność badawczo rozwojową i umożliwić zaliczanie tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów" – podkreślił.
"Bez tych działań Polska nie sprosta wyzwaniom, jakie niesie za sobą gospodarka XXI wieku, czyli gospodarka oparta na wiedzy" – powiedział PAP partner w KPMG, Jerzy Kalinowski. (PGO, PAP – Nauka w Polsce, bsz)
Zaloguj się Logowanie