Środki na inwestycje w przetwórstwie

Rolnictwo od zawsze odgrywało ważną rolę w polskiej gospodarce. Wydaje się, że zalety produkowania żywności w kraju nareszcie zostały dostrzeżone i docenione. Rodzimą produkcję rolną i przetwórstwo produktów rolnych możemy bowiem rozwijać i modernizować dzięki unijnej pomocy.

Na czym polega pomoc?

W ramach działania 1.6 „Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej”, Oś 1 „Poprawa konkurencyjności sektora rolnego i leśnego”, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, przedsiębiorcy uzyskali możliwość otrzymania pomocy finansowej na inwestycje w przetwórstwo rolno-spożywcze. Inwestycje te, o ile wiążą się z produkcją żywności, jej magazynowaniem lub hurtowym obrotem handlowym produktami rolnymi oraz jeśli zmierzają do modernizacji i zwiększania konkurencyjności przedsiębiorstw to mogą zostać objęte dofinansowaniem.

Celem jakiemu ma służyć realizacja działania to wzmocnienie pozycji grup producentów rolnych w kanale marketingowym zbytu produktów, a także szerszy ich udział w uzyskiwaniu wartości dodanej produkcji rolnej poprzez wsparcie inwestycji w zakresie przetwarzania produktów rolnych. Do wsparcia kwalifikują się zatem inwestycje m.in. polegające na tworzeniu infrastruktury (budowa, modernizacja, przebudowa) zakładów zajmujących się przetwórstwem lub handlu hurtowego produktami rolnymi, oraz na zakupie i instalacji maszyn lub urządzeń do przetwórstwa, przechowywania lub przygotowania produktów do sprzedaży. Pieniądze ze środków unijnych mogą być także przeznaczone na inwestycje niematerialne. Warto nadmienić, że nie wszystkie sektory przetwórstwa mogą być objęte dotacją.

Przed sporządzeniem wniosku koniecznie należy się także zapoznać z warunkami jakie należy spełniać by móc liczyć na dotacje.

O dotację mogą ubiegać się także grupy producentów rolnych, grupy wstępnie uznane, uznane organizacje producentów owoców i warzyw oraz utworzone przez te podmioty spółki osobowe, spółki kapitałowe oraz spółdzielnie. Prawie miliard euro środków finansowych przewidzianych na ten cel trafi więc, poza grupą producentów rolnych do mikro, małych i średnich przetwórców, których roczny dochód nie przekracza 200 milinów euro rocznie, a stan zatrudnienia wynosi mniej niż 750 pracowników.

Ile można uzyskać?

Wartość dotacji kształtuje się w granicach od 100 tys. zł. do 20 mln. zł. Najwyższe 50% finansowanie wydatków mogą uzyskać „mniejsi” przedsiębiorcy dokonujący przetwórstwa roślin na cele energetyczne oraz nabywający co najmniej 25% produktów rolnych w oparciu o umowy zawarte z grupami producentów rolnych. Maksymalna wysokość dofinansowania dla pozostałych mikro, małych i średnich firm to 40% poniesionych nakładów. Z kolei najniższe dofinansowanie 25% kosztów kwalifikowanych do wsparcia trafi do dużych przedsiębiorstw. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez PKPP Lewiatan i Deloitte, którego dokonano w okresie od 18 kwietnia do 4 lipca 2010 r. na grupie 388 dużych firm prywatnych i państwowych z całej Polski, aż 80% planuje w ciągu najbliższych dwóch lat inwestować, w tym 61% z nich chce modernizować produkcję.

Gdzie kierować wniosek?

Wnioski przyjmują regionalne oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwe ze względu na miejsce planowanej inwestycji, po ogłoszeniu naboru. Należy je składać osobiście lub za pośrednictwem upoważnionej osoby.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj