Środek owadobójczy może opóźniać rozwój umysłowy

Powszechnie stosowana jako domowy środek owadobójczy permetryna może być dla dziecięcego mózgu równie groźna jak ołów.

W latach 2000-2001 wycofano z użycia owadobójcze środki fosforoorganiczne, ponieważ szkodziły rozwojowi umysłowemu dzieci. Zastąpiły je pyretroidy, choć nie było długoterminowych badań dotyczących tych chemikaliów. Do najczęściej stosowanych należy permetryna.

Dopiero teraz naukowcy z Columbia University’s Mailman School of Public Health znaleźli znaczący związek pomiędzy zawartością butoksylanu piperonylu(PBO), często dodawanego do pyretroidów, w powietrzu wdychanym przez matkę – a opóźnionym rozwojem umysłowym w wieku 36 miesięcy. Poziom PBO jest wskaźnikiem poziomu pyretroidów, w tym zwłaszcza najczęściej stosowanej permetryny – sam insektycyd trudno wykryć w powietrzu, bo szybko się osadza, a w płynach ustrojowych szybko ulega rozkładowi.

W ramach badań obserwowano 725 ciężarnych kobiet z Bronxu i Manhattanu, które nosiły małe plecaczki z urządzeniem pobierającym próbki powietrza. Gdy urodziły się dzieci, badano poziom ich rozwoju umysłowego i ruchowego w wieku 3 lat.

PBO wykryto w większości pobranych próbek (75 proc.), a dzieci narażone podczas ciąży na najwyższe poziomy pyretroidów miały o 3,9 punktu gorsze wyniki testów IQ niż te, których matki oddychały czystszym powietrzem. Podobnie szkodliwy dla inteligencji dzieci jest ołów. Jak jednak zaznaczają specjaliści, do weryfikacji tych wyników potrzebne są dalsze badania.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj