Sprzedaż produktów rolnych przez internet

© sxc.hu

© sxc.hu

Sprzedaż produktów pochodzących z dostaw bezpośrednich może być realizowana także przez Internet. Jakie podstawowe wymogi i warunki należy spełnić w przypadku prowadzenia takiej działalności gospodarczej?

W pierwszej kolejności należy wskazać, że jeżeli sklep internetowy trudni się jedynie pośrednictwem sprzedaży środków spożywczych, jest zwolniony z obowiązku zatwierdzenia przez państwowego powiatowego lub granicznego inspektora sanitarnego, a konieczny będzie jedynie wpis do rejestru zakładów. Wystarczy już jednak aby przechowywał czy magazynował żywność w swoim lokalu, aby musiał poddać się procedurze zatwierdzenia, określonej w rozdziale II ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Jeśli zatem przedsiębiorca prowadzący sklep internetowy odkupuje produkty od rolnika w ramach dostaw bezpośrednich i sprzedaje je za pośrednictwem internetu wcześniej przechowując je w swoim lokalu, musi przejść całą procedurę zatwierdzenia swojego zakładu i spełnić wymogi przechowywania żywności. Nie wydaje się aby na gruncie obecnie obowiązujących przepisów prawa dopuszczalna była możliwość uznania, że przedsiębiorca prowadzący sprzedaż internetową pośredniczy jedynie w sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych pochodzących z upraw lub hodowli rolnika, gdyż już z samej nazwy wynika wymóg braku jakichkolwiek podmiotów pośredniczących między rolnikiem a konsumentem finalnym.

Ważnym aspektem prowadzenia sprzedaży żywności przez Internet są wymogi oznakowania żywności. 13 grudnia 2014 wejdzie w życie rozporządzenie unijne w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności[1]. Określa ono szczegółowe wymogi informacyjne, jakie muszą być spełnione w przypadku sprzedaży żywności. W wypadku sprzedaży przez Internet wszelkie informacje muszą być dostępne przed ostatecznym dokonaniem zakupu w materiałach towarzyszących sprzedaży przez internet lub być dostarczane z użyciem innych właściwych środków wyraźnie określonych przez dany podmiot. Można zatem wymagane informacje umieścić na stronie internetowej lub przesłać wiadomość mailem. Przede wszystkim, wszystkie informacje podawane do wiadomości konsumentów, także w reklamie, muszą być zgodne z rzeczywistością i nie mogą wprowadzać konsumenta w błąd.

Sprzedając żywność przez internet, konieczne jest również zachowanie wymogów chroniących konsumenta przy zawieraniu umów na odległość. Dotyczy to zatem także sprzedaży przez internet.  Konieczne jest tutaj wskazanie na podstawowe zmiany, jakie pod koniec roku wejdą w życie, w związku z implementacją unijnej Dyrektywy nr 2011/83/UE[2] poprzez ustawę o prawach konsumenta[3]. Po pierwsze przepisy te wskazują bardzo szeroki wachlarz informacji, do jakich przekazania zobowiązany jest przedsiębiorca prowadzący sprzedaż przez Internet. Informacje te muszą m.in. w sposób szczegółowy określać cenę, z uwzględnieniem wszystkich dodatkowych kosztów, w tym kosztów dostawy. Najważniejszą i najbardziej zauważalną zmianą jest zmiana dotycząca terminu do odstąpienia przez konsumenta od umowy. Do tej pory wynosiła ona 10 dni, od dnia wejścia w życie ustawy
o prawach konsumenta termin ten będzie wynosił 14 dni. Jeśli konsument nie zostanie o prawie tym pouczony przy zawieraniu umowy będzie miał na odstąpienie aż 12 miesięcy. Trzeba dodać, że prawo odstąpienia nie przysługuje i nie będzie nadal przysługiwać, gdy dostarczany produkt spożywczy ulega szybkiemu zepsuciu lub który ma szybki termin przydatności do zużycia, co ma szczególne znaczenie w przypadku żywności.

CERTYFIKATY EKOLOGICZNE A SPRZEDAŻ BEZPOŚREDNIA

Główne kwestie, jakie należy poruszyć w związku z posiadaniem przez produkty rolne sprzedawane w ramach szeroko pojętej sprzedaży bezpośredniej (dostawy bezpośrednie, sprzedaż bezpośrednia produktów pochodzenia zwierzęcego, działalność marginalnej i ograniczonej tzw. MLO) dotyczą wymogów znakowania produktów.

Przede wszystkim należy wskazać na wymóg, w myśl którego wszystkie produkty, które przy znakowaniu, w materiałach reklamowych lub dokumentach handlowych są opisywane za pomocą między innymi terminów takich jak „bio” czy „eko”, muszą spełniać wymogi Rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007[4]. Ważne jest aby takie określenia nie wprowadzały w błąd konsumenta. Ponadto jeśli produkt składa się z kilku składników (dotyczy to w zasadzie tylko działalności MLO) to wszystkie składniki lub ich znaczna większość muszą spełniać wymogi rozporządzenia unijnego. W przypadku użycia określeń opisywanych powyżej konieczne jest umieszczenie na etykiecie numeru identyfikacyjnego organu kontrolnego lub jednostki certyfikującej, któremu podlega podmiot gospodarczy. Wprowadzenie do obrotu produktu nieprawdziwie oznakowanego jako ekologiczny jest zagrożone karą pieniężną, która wynosi do 200% korzyści majątkowej uzyskanej lub którą można byłoby uzyskać za wprowadzone do obrotu produkty, nie niższą jednak niż 500 zł.



[1] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, zmiany rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1924/2006 i (WE) nr 1925/2006 oraz uchylenia dyrektywy Komisji 87/250/EWG, dyrektywy Rady 90/496/EWG, dyrektywy Komisji 1999/10/WE, dyrektywy 2000/13/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, dyrektyw Komisji 2002/67/WE i 2008/5/WE oraz rozporządzenia Komisji (WE) nr 608/2004 (Dz.Urz.UE.L z 2011 roku, nr 304, str. 18 z późn. zm.).

[2] Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/83/UE z dnia 25 października 2011 r. w sprawie praw konsumentów, zmieniająca dyrektywę Rady 93/13/EWG i dyrektywę 1999/44/WE  Parlamentu Europejskiego i Rady oraz uchylająca dyrektywę Rady 85/577/EWG i dyrektywę 97/7/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.Urz.UE.L z 2011 roku, nr 304, str. 64).

[3] Ustawa z dnia 30 maja 2014 r o prawach konsumenta. (Dz.U. z 2014 roku, poz. 827).

[4] Rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie (EWG) nr 2092/91 z dnia 28 czerwca 2007 r. (Dz.Urz.UE.L z 2007 roku, nr 189, str. 1 z późn. zm.).

Zaloguj się Logowanie

Komentuj