Co trzecia osoba przyznaje się do niepłacenia za wywóz śmieci – wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie ministerstwa środowiska. Jednocześnie ponad 80 proc. popiera przejęcie własności odpadów przez samorządy.
Wyniki badania poparcia społecznego dla rozwiązań zawartych w rządowym projekcie nowej ustawy śmieciowej minister środowiska zaprezentował na kilka godzin przed jego I czytaniem w Sejmie.
Z sondażu wynika, że aż 82 proc. spośród ponad 1000 ankietowanych zgadza się na przejęcie obowiązku odbioru i zagospodarowania śmieci przez władze samorządowe w zamian za stała opłatę pobieraną od każdego mieszkańca.
Zdanie to w stopniu zdecydowanym poparło 40,5 proc. wszystkich badanych, umiarkowanym 41,6 proc. Co ciekawe, za zmianami było prawie tyle samo mieszkańców bloków, jak i domów jednorodzinnych.
Zdaniem ministra Andrzeja Kraszewskiego przygotowana reforma zarządzania odpadami ma szansę stać się siłą napędową niezbędnych zmian w gospodarce odpadami.
- Teraz, kiedy ustawa trafia do Sejmu, dodatkowo wiemy, jak ogromnym poparciem społecznym się cieszy – ponad 80 proc. Polaków chce w zamian za stałą opłatę przekazać gospodarowanie odpadami komunalnymi samorządom. Liczę, że dzięki sprawnej pracy parlamentu wejście w życie tej reformy będzie możliwe jak najszybciej – oświadczył minister.
Badanie pokazało także słabości obecnego systemu. Niemal co trzecia (30 proc.) osoba przyznała się, że nie uiszcza opłat za wywóz śmieci, a co piąta (24 proc.) nie wiedziała jaka jest jej wysokość.
Jednocześnie prawie wszyscy ankietowani opowiedzieli się za surowymi karami za zaśmiecanie środowiska naturalnego (96 proc.). Zdaniem 73 proc. badanych, dotychczasowe kary za zanieczyszczanie terenów zielonych i rzek są nieskuteczne.
Zaloguj się Logowanie