Spadną koszty ochrony patentowej w ramach UE

Obniżenie kosztów uzyskania patentu oraz ułatwienie dostępu do ochrony wynalazków zwłaszcza małym i średnim firmom, państwowym instytutom i jednostkom badawczo-rozwojowym to główny cel wprowadzenia negocjowanego w ramach UE jednolitego systemu ochrony patentowej. Nowy system będzie sprzyjać rozwojowi innowacyjności i wzmocnieniu konkurencyjności europejskich firm na wewnętrznym rynku Unii Europejskiej.

Obecny system patentowy w Unii Europejskiej jest bardzo drogi i skomplikowany. Z analiz Komisji Europejskiej wynika, że koszt uzyskania patentu europejskiego obowiązującego na terenie 13 państw wynosi ok. 20 tys. euro, z czego ok. 14 tys. euro to koszty tłumaczeń. Według KE opłaty za przetwarzanie dokumentacji patentu unijnego obejmującego wszystkie 27 państw członkowskich można zmniejszyć do 6,2 tys. euro, z czego jedynie 10 proc. byłoby przeznaczone na tłumaczenia.

Jednolity system ochrony patentowej będzie oparty na zasadach, które są już obecnie stosowane przez Europejski Urząd Patentowy. Wynalazca będzie składał wniosek o przyznanie patentu obowiązującego na terenie 25 państw, które przystąpiły do systemu, w jednym z trzech języków Europejskiego Urzędu Patentowego, tj. języku angielskim, francuskim lub niemieckim. Będzie mógł także nadal dokonywać zgłoszenia w dowolnym języku urzędowym państwa, czyli np. w języku polskim, pod warunkiem, że później dostarczy tłumaczenie na język angielski, francuski lub niemiecki.

Gdy jednolity patent zostanie już przyznany, przedsiębiorca nie będzie musiał go zatwierdzać w innych krajach i ponosić związanych z tym wysokich opłat (np. za tłumaczenia, opłaty administracyjne, obsługę rzeczników patentowych, publikacje itp.).

Jednolity system patentowy uprości także procedury sądowe związane z ochroną prawną wynalazków. Obecnie dochodzenie praw patentowych wymaga prowadzenia wielu postępowań przed sądami w różnych krajach UE.

W celu stworzenia jak najlepszych warunków korzystania z jednolitego systemu rozstrzygania sporów patentowych, planowane jest także utworzenie w Polsce oddziału lokalnego lub regionalnego Sądu Pierwszej Instancji, w którym postępowanie będzie toczyło się w języku polskim.

Przedsiębiorcy działający zarówno w kraju, jak i za granicą będą musieli sprawdzać, jakie patenty obowiązują na rynku. Jednak już dziś eksporterzy musza ustalać jakie patenty funkcjonują poza granicami Polski. Dodatkowo jednolity system ochrony patentowej da przedsiębiorcom narzędzie w postaci bazy patentów w UE. Szybko i bezpłatnie sprawdzą oni w niej informację patentową.

Jednocześnie będzie dostępny system automatycznych tłumaczeń on-line, który zapewni bezpłatny dostęp do informacji patentowej we wszystkich językach urzędowych UE (w tym w języku polskim). W tej chwili jest on doskonalony, aby z wejściem w życie regulacji patentowych był w pełni sprawny i powszechnie dostępny.

Dyskusja wokół konieczności utworzenia jednolitego systemu patentowego w Unii Europejskiej toczy się od ponad 35 lat i wciąż jest otwarta. Państwa strony umowy o Jednolitym Sądzie Patentowym nie uzgodniły jeszcze załącznika nr II tj. projektu regulaminu Jednolitego Sądu Patentowego (The Rules of Procedure). Projekt regulaminu dotyczy m.in. kwestii związanych z pracami urzędu, czy procedurą postępowania przed tym sądem. W momencie upublicznienia projektu regulaminu Jednolitego Sądu Patentowego i poddania pod dyskusję pomiędzy państwami – stronami umowy projekt zostanie przekazany do konsultacji merytorycznych ze wszystkimi zainteresowanymi.

Ponadto, mimo, że powszechnie znane są analizy KE w oparciu o które UE wypracowuje rozwiązania patentowe, Ministerstwo Gospodarki planuje przeprowadzenie własnej analizy kosztów i korzyści wynikających z jednolitej ochrony patentowej uwzględniającej polskie małe i średnie firmy.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj