Śląska Noc Naukowców 2010

„Tajemniczy klient – zrób to sam. Badania rynku: sztuka czy przyjemność” – to jedno z wielu wydarzeń, podczas których zjawiska dnia codziennego objaśnią naukowcy czterech śląskich uczelni podczas tegorocznej Śląskiej Nocy Naukowców, która odbędzie się 24 września 2010 r.

W ramach tego wydarzenia w centrach handlowych w Rybniku przeprowadzone zostaną warsztaty polegające na eksperymencie obserwacji. Warsztaty „W jaki sposób prowadzić badania rynku, co badać, kogo badać i jak badać – czyli metoda Tajemniczy klient w praktyce” zostaną poprowadzone przez prof. dr hab. Zofię Kędzior, Kierownika Katedry Rynku i Konsumpcji Akademii Ekonomicznej w Katowicach.

Prof. Zofia Kędzior jest specjalistką z zakresu nauk ekonomicznych, autorką 8 podręczników i skryptów oraz ponad 120 publikacji, w czasopismach i naukowych i materiałach konferencyjnych krajowych i zagranicznych. Jej praca naukowa koncentruje się wokół takich zagadnień jak: badania rynku, badania zachowań podmiotów rynkowych, ekonomika konsumpcji i marketing.

Warsztaty „Tajemniczy klient – zrób to sam…” prof. Zofia Kędzior poprowadzi wspólnie z dr Mirosławą Malinowską z Katedry Rynku i Konsumpcji, Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Dr Mirosława Malinowska jest autorką ponad 40 publikacji na temat komunikacji marketingowej, zachowań podmiotów rynkowych i badań rynku. Prowadziła wykłady na Uniwersytecie w Bristolu (Wielka Brytania), na Uniwersytecie Pierre Mendes w Grenoble (Francja) oraz na Politechnice w Mikkeli (Finlandia). Zajmuje się komunikacją w biznesie.

Wzorem ubiegłego roku, Śląską Noc Naukowców wspólnie organizują Uniwersytet Śląski, Akademia Ekonomiczna w Katowicach, Politechnika Śląska. W tym roku do współpracy włączyła się również Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a zakres terytorialny wydarzenia obejmie nie tylko Gliwice i Katowice, ale również Rybnik, Zabrze, Sosnowiec i Cieszyn. {mospagebreak}Projekt „Europejskiej Nocy Naukowców” powstał w 2005 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach 6. Programu Ramowego roku i od tamtej pory cieszy się niesłabnącą popularnością wśród miłośników nauki. Celem przyświecającym twórcom „Nocy” było zachęcenie młodych ludzi do nieustannego poszerzania wiedzy i wyboru zawodu naukowca. Równie ważne było zatrzymanie odpływu absolwentów uczelni Europejskich do pracy w Stanach Zjednoczonych oraz nakłonienie ich do poszukiwania pracy na Starym Kontynencie.

Od 2005 roku do chwili obecnej w ramach „Europejskiej Nocy Naukowców” w ostatni piątek września we wszystkich krajach Unii Europejskiej odbywają się wykłady, pokazy, odczyty, wystawy i konkursy. To wtedy właśnie nauka wychodzi do zwykłych ludzi, a naukowcy odkrywają przed uczestnikami swoje drugie oblicze. Każde z wydarzeń udowadnia, że nauka nie musi być nudna i że każdy, choć na jedną noc, może zostać naukowcem.

/Politechnika Śląska

Zaloguj się Logowanie

Komentuj