Słaby złoty psuje obraz

Słabnący od wielu miesięcy złoty „psuje” wskaźniki obrazujące tempo wypłacania funduszy unijnych. Resort rozwoju regionalnego w specjalnym komunikacie wyjaśnił wpływ drożejącej waluty europejskiej na poziom wykorzystania funduszy UE ze "starej perspektywy finansowej". Zdaniem MRR ze względu na postępujące w ostatnich miesiącach osłabienie złotego wobec euro, wartość środków jakie Polska ma do wykorzystania

ze starej perspektywy wzrosła o 1,5 mld zł. Jednocześnie resort podkreśla, że wartość alokacji z funduszy strukturalnych w perspektywie finansowej na lata 2004 – 2006 wyrażona w euro, jest stała i wynosi blisko 8,6 mld euro.

W lipcu 2008 r. wartość ta wynosiła ponad 31,1 mld złotych, podczas gdy w grudniu 2008 r. już ponad 32,6 mld złotych, a więc 1,5 mld złotych więcej. Z tego względu, pomimo wypłacenia z kont programowych ponad 4,1 mld złotych (lipiec – grudzień 2008 r.), procentowy wskaźnik wykorzystania alokacji poprzez wypłaty z kont programowych, wzrósł w tym czasie „tylko” o 5,68 punktów procentowych (z 86,56 proc. w lipcu 2008 r. do 92,24 proc. w grudniu 2008 r.).

Postępujące osłabianie złotego ma również wpływ na poziom nadkontraktacji. Pomimo, iż wartość zakontraktowanych środków na koniec 2008 r. wynosi prawie 34 mld złotych (czyli blisko mld złotych więcej niż w lipcu 2008 r.) to procentowy wskaźnik nadkontraktacji zmniejszył się w tym okresie o 2 punkty procentowe do 104 proc.
 
Ponadto, stale monitorowany przez MRR poziom płatności z kont programowych nie odzwierciedla w pełni poziomu absorpcji funduszy strukturalnych. Właściwym wskaźnikiem wykorzystania funduszy byłaby wartość wydatków kwalifikowanych jakie beneficjenci ponoszą na realizowane projekty (wypłaty z kont programowych są następstwem poniesienia tych pierwotnych wydatków). (PAP/mp/)
 

Zaloguj się Logowanie

Komentuj