Skuteczny menedżer nie musi chodzić w spodniach

Dla 63 proc. menedżerów płeć nie ma wpływu na skuteczność pracy, a dla 58 proc. nie decyduje o osiągnięciach zawodowych – wynika z badań Talent Club, którym patronuje PKPP Lewiatan.

Zdaniem większości respondentów menedżerki są bardziej dokładne w realizowaniu działań oraz cechują się większym nastawieniem na współpracę z ludźmi, a także częściej niż mężczyźni dostrzegają u innych osób emocje. Menedżerowie natomiast charakteryzują się większą bezwzględnością w dążeniu do celu, szybciej niż ich koleżanki podejmują decyzje, mają lepiej rozwinięte zdolności przywódcze i są bardziej skłonni do podejmowania ryzyka. Co ciekawe, zdaniem menedżerów żadna z powyższych cech nie decyduje o tym, czy dana osoba dobrze pełni swoje funkcje kierownicze.

„Skoro sami przedstawiciele środowisk menedżerskich uważają , że zarówno mężczyźni, jak i kobiety mają predyspozycje do skutecznego pełnienia funkcji kierowniczych, to nie ma powodu, by w dalszym ciągu kierować się stereotypem o wyższości w tym względzie jednej płci nad drugą” – mówi Małgorzata Rusewicz, dyrektorka departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.

O tym, że do osiągnięcia sukcesu na stanowisku menedżera niezbędne są pewne społeczno-biologiczne cechy, które zależą od płci, przekonanych było 34 proc. uczestników badania. W grupie osób przekonanych, że przedstawiciele jednej z płci skuteczniej radzą sobie na stanowiskach kierowniczych (37 proc. respondentów), dominował pogląd, że lepszym menedżerem jest mężczyzna – tak uznało ponad dwie trzecie przedstawicieli tej grupy, przy czym w większości (58 proc.) byli to mężczyźni. Kobiety natomiast częściej niż panowie podkreślały, że lepiej od mężczyzn wykonują powierzone im obowiązki – uważało tak 20 proc. menedżerek biorących udział w badaniu.

Mimo, że menedżerki są często lepiej wykształcone i dobrze wywiązują się z powierzonych im obowiązków to zarabiają mniej niż mężczyźni i mają mniejsze szanse na awans zawodowy. Aż 67 proc. badanych niezależnie od płci stwierdziło, że menedżerki otrzymują niższe o 20 -30 proc wynagrodzenie

W badaniach Talent Club brali udział menedżerowie różnych szczebli, którzy zainteresowani są poszerzaniem swojej wiedzy i rozwojem posiadanych kompetencji. Ankietę wypełniło 520 menedżerów, z czego 52 proc. stanowiły kobiety, a 48 proc. mężczyźni.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj