Zestaw sześciu skrzyń, zawierających pomoce dydaktyczne i materiały dla nauczyciela, m.in. scenariusze zajęć, zdjęcia, postery, mapki, plakaty, kopie zabytków, karty zadań i książki, przygotowało Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu. Edukacyjne skrzynie są nieodpłatnie udostępniane szkołom.
Dzięki projektowi "Skrzynia pełna tajemnic" elbląskie Muzeum chce rozszerzyć świadczone dotychczas usługi i jednocześnie pomóc nauczycielom przy realizacji rozmaitych tematów zajęć, nie tylko z historii. Poza tym, akcja umożliwia uczniom bezpośredni kontakt z kopiami zabytków, a to – jak przewidują organizatorzy – przyczyni się również do popularyzacji zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.
Dostępne teraz sześć zestawów skrzyń obejmuje następujące zagadnienia: Mennonici na Żuławach, W średniowiecznym mieście, Świat wikingów, Starożytny Rzym, Rzymski legionista, Historia higieny.
"Stąd w nowej ofercie edukacyjnej skrzynie muzealne i możliwość zamówienia niektórych tematów zajęć muzealnych bezpośrednio do szkoły, bez konieczności przychodzenia do Muzeum" – informuje Piotr Adamczyk z Działu Edukacji i Promocji, inicjator i koordynator projektu. Podkreśla przy tym, że jest to projekt pilotażowy, unikatowy w skali kraju.
Dodaje, że doświadczenia innych państw pokazały, że tego typu działania zaowocowały m.in. wzrostem zainteresowania ofertą edukacyjną oraz wzrostem liczby zwiedzających placówki grup zorganizowanych.
Organizatorzy zapowiadają, że – jeśli zainteresowanie szkół wypożyczaniem skrzyń będzie duże – kolejnych latach postarają się rozbudowywać i uzupełniać nową ofertę edukacyjną o kolejne skrzynie, tak aby tematyka była jak najszersza.
Inspiracją projektu "Skrzynia pełna tajemnic" był brytyjski pomysł poszukiwania nowych sposobów docierania do odbiorców. Działa on z sukcesem od wielu lat w brytyjskim, amerykańskim, irlandzkim czy kanadyjskim muzealnictwie.
Wedle tego konceptu, w muzeach są kompletowane skrzynie, które szkoły mogą wypożyczać. Jak informuje Adamczyk, skrzynie są finansowane przez miasta i samorządy lub ze środków państwowych. Również procedury wypożyczania są urozmaicone: od darmowych po płatne jednorazowo lub w formie rocznej składki; transport zapewniają sami nauczyciele, miasto lub samorząd.
Na przykład w Reading Museum w Wielkiej Brytanii udostępniono ponad 1500 skrzyń z 20 tys. obiektów. W projekcie zarejestrowanych jest 115 szkół a rocznie korzysta z nich 10 000 klas, czyli około 250 tys. osób. Z kolei Kerry County Museum w Irlandii (projekt "What’s in the Box?"), wypożycza szkołom skrzynie z oryginalnymi zabytkami. Do placówek edukacyjnych dostarcza je osoba, która najpierw dokładnie instruuje, w jaki sposób należy się obchodzić z artefaktami.
W ramach elbląskiego projektu "Skrzynia pełna tajemnic", realizowanego we współpracy ze środowiskiem nauczycielskim (konsultacje metodyczne, pomoc przy opracowywaniu materiałów) organizatorzy pragną przede wszystkim ocenić, czy doświadczenia brytyjskie sprawdzą się również na gruncie polskim i czy przyniosą efekty w postaci popularyzacji wiedzy historycznej oraz wzrostu liczby osób odwiedzających elbląskie Muzeum.
Wdrożenie projektu w Polsce możliwe było dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (całkowity koszt projektu – 60 tys. zł., kwota dofinansowania 45 tys. zł.). Projekt realizowany jest pod patronatem Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji.
Spisy zawartości skrzyń, regulamin i informacje o aktualnie wypożyczonych skrzyniach znajdują się na stronie internetowej elbląskiego Muzeum: www.muzeum.elblag.pl w zakładce "Edukacja". Skrzynie dostępne są dla szkół z terenu Elbląga oraz powiatu elbląskiego.
Zaloguj się Logowanie