© freeimages.com
Świat zamieszkiwany jest przez ponad 7,3 miliarda ludzi. Na mapie znajdziemy 201 państw. A zatem prawdopodobieństwo wystąpienia na ziemi skażenia środowiska naturalnego, a zwłaszcza gleb, powietrza czy wody jest bardzo duże. Niestety często do powstania tego problemu doprowadzają sami ludzie, w wyniku prowadzenia na przykład złej polityki przemysłowej. Stawiając ślepo na rozwój przemysłu wydobywczego czy energetycznego nie biorą pod uwagę skutków jakie niesie za sobą złe zarządzanie czy zabezpieczenie kopalni oraz elektrowni jądrowych.
Historia niestety zna wiele przykładów wypadków, do jakich dochodziło właśnie na terenie kopalń czy elektrowni – niekiedy skutki były odczuwalne przez wiele lat przez wiele pokoleń. Wystarczy przypomnieć sobie Czarnobyl, aby dostrzec ogrom zniszczeń spowodowanych właśnie wybuchem elektrowni. W takich sytuacjach cierpią nie tylko mieszkańcy kraju, na terenie którego dochodzi do wypadku, ale bardzo często skutki rozprzestrzeniają się na obywateli innych państw. Nie wolno zapominać również o środowisko naturalnym, które również zostaje skażone promieniowaniem czy innymi substancjami chemicznymi i biologicznymi – w zależności od skażenia z jakim mamy do czynienia.
Oczywiście nie można przewidzieć przyszłości i zamknąć się na rozwój – ale na pewno trzeba to robić z rozsądkiem i uczuć się na błędach przeszłości.
Obok skażeń środowiska naturalnego mamy również do czynienia ze skażeniem żywności. Tutaj niestety również bardzo często zawodzi człowiek, a co więcej znane są sytuacje, w których dokonuje on skażenia w sposób celowy. Przykładem może być rozgoryczony pracownik zwolniony z pracy czy działania konkurencji. Warto zatem zapobiegać takim działaniom i wiedzieć co należy robić, jeśli my jako firma doświadczymy takich wypadków. Pomocne w tym jest na pewno wprowadzenie food defense, czyli systemu obrony żywności właśnie przed celowym skażeniem. System powinien zostać wprowadzany przede wszystkim przez firmy produkcyjne, gdzie wystąpienie celowego skażenia jest prawdopodobne.
Zaloguj się Logowanie