Samorządy mają pomóc w łataniu dziury budżetowej

Rząd chce aby samorządy pomogły w łataniu dziury budżetowej. Zamiast na lokaty bankowe urzędy będą mogły przekazywać wolne środki w depozyt do ministra finansów.

Do konsultacji trafił właśnie projekt zmian w ustawie o finansach publicznych, który ma pomóc w obniżeniu poziomu długu publicznego oraz kosztów jego obsługi.

W tym celu rząd zamierza wykorzystać wolne środki, które do tej pory jednostki sektora finansów publicznych lokowały na rachunkach bankowych.

W tej chwili Skarb Państwa w celu finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa pozyskuje na rynku środki poprzez sprzedaż papierów wartościowych (głównie obligacji), których nabywcami są w większości banki korzystające przy tym ze środków lokowanych przez jednostki sektora budżetowego.

Zdaniem rządu taka sytuacja jest nieefektywna z punktu widzenia zarządzania płynnością Skarbu Państwa i powoduje powstanie niepotrzebnych kosztów w postaci różnicy pomiędzy kosztem zaciąganych przez Skarb Państwa zobowiązań, a oprocentowaniem krótkoterminowych lokat JSFP w bankach.

Jak wyliczono, na koniec 2009 r. jednostki sektora finansów publicznych ulokowały w bankach ok. 45 mld zł. Środki te w większości nie były wykorzystywane na bieżącą działalność jednostek.

Dlatego w nowej ustawie zaproponowano wprowadzenie obowiązku lokowania (przez wybrane JSFP) wolnych środków w formie depozytu prowadzonego przez ministra finansów lub też oddawanie w zarządzenie wolnych środków stanowiących aktywa finansowe Skarbu Państwa.

Obowiązkiem zostaną objęte m.in. agencje wykonawcze, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz inne państwowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych).

Samorządom pozostawiono w tym względzie wolną rękę. Nowa ustawa przyznaje im bowiem prawo, a nie obowiązek lokowania środków u ministra finansów.

Przyjęte depozyty będą oprocentowane w wysokości stopy depozytowej Narodowego Banku Polskiego.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj