Samochód w firmie – zasady rozliczania podatku

loteria paragonowa

Samochód w firmie – zasady rozliczania podatku

Firmowe auto to nie tylko bardzo komfortowe rozwiązanie, ale również niezwykle opłacalne. W jaki sposób należy rozliczać samochód firmowy i o czym należy pamiętać?

Firmowe auto

Już od dawna samochody wliczone w zasoby firmy traktowane są w Polsce na bardzo preferencyjnych warunkach. Dlatego też wielu przedsiębiorców śmiało korzysta z odpowiednich regulacji prawnych, pozwalających na dodatkowe oszczędności w firmie. Niestety, część z nich, mniej lub bardziej świadomie, „nagina” dopuszczalne normy. Niezamierzone  błędy rzeczywiście się zdarzają, zwłaszcza że zasady rozliczania auta w firmie wciąż ulegają zmianom.

Warto wiedzieć, jakie są obecne przepisy oraz w jaki sposób legalnie można posiadać w swojej firmie samochód . Pamiętaj, że uczciwe działania biznesowe nie tylko wspierają aktywny rozwój całej gospodarki, lecz także skutecznie marginalizują szarą strefę.

Samochód w firmie – z czym to się wiąże?

Najwięcej  wątpliwości związanych z posiadaniem samochodu w firmie jest to, czy od jego zakupu oraz kosztów eksploatacji można odliczyć podatek VAT – a jeżeli tak, to w jakim stopniu. W tym wypadku wszystko uzależnione jest od tego, jaki samochód posiadasz oraz w jakim celu go używasz.

Zgodnie ze zmianą przepisów, która weszła w życie 1 kwietnia 2014 r., pojazdy w zależności od możliwości odliczenia VAT podzielono na 3 grupy:

  • Pojazdy ze 100% odliczeniem VAT, a także bez konieczności udowadniania wykorzystania wyłącznie na potrzeby działalności,

Pojazdy ze 100% odliczeniem VAT – tu jednak właściciel musi wykazać, że auto nawet potencjalnie nie jest  wykorzystywane w innych celach, niż zakłada prowadzona działalność,

Pojazdy z 50% odliczeniem podatku VAT – w tym przypadku odgórnie zakłada się możliwość wykorzystywania samochodu również do celów prywatnych i podatnik nie musi wypełniać żadnych dodatkowych obowiązków ewidencyjnych lub zgłoszeniowych.

O zakwalifikowaniu do jednej z podanych grup decydują przede wszystkim parametry techniczne samochodu oraz inne  dokumenty i zaświadczenia. Zastrzeżenie co do tej reguły obejmuje klasę II i III – auta z tej grupy posiadają te same parametry, a decyzja o ostatecznym przyporządkowaniu należy do podatnika.

W pierwszej grupie mieszczą się natomiast te samochody, które z powodu  konstrukcji w zasadzie są wykluczone z użytkowania niezgodnego z deklarowaną  działalnością. Dlatego też przedsiębiorca nie musi prowadzić dodatkowej ewidencji, wciąż jednak musi posiadać  potwierdzenia np. odbytego przeglądu technicznego.

W przypadku pozostałych aut wytyczne odnoszą się głównie do takich elementów, jak np. jeden rząd siedzeń odgrodzony trwałą przegrodą, nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków czy odpowiednia adnotacja w dowodzie rejestracyjnym.

O czym jeszcze należy pamiętać?

O ile do samego poprawnego rozliczenia pojazdu nie jest potrzebna kasa fiskalna, o tyle do prowadzenia działalności już tak. Urządzenie takie niesie za sobą liczne korzyści – pozwala na legalne odprowadzenie podatków, aktywne wspieranie polskiej gospodarki oraz zwiększa twoją wiarygodność w oczach klientów.

Ponadto, dzięki wystawianym paragonom, jeden z twoich klientów może stać się właścicielem nowego notebooka, Opla Astry lub Insignii oraz  innych  atrakcyjnych nagród. Sprawcą tego „zamieszania” jest Ministerstwo Finansów, które zainicjowało głośną akcję społeczną o nazwie Narodowa Loteria Paragonowa. Wystarczy rejestrować uzyskane w wyniku dokonanych transakcji paragony i tym samym, raz w miesiącu, brać udział w losowaniu.

Loteria to jednak nie tylko nagrody. Głównym zadaniem akcji jest wspieranie wspomnianych już wartości związanych z legalnym prowadzeniem biznesu. Zwiększając świadomość Polaków, wspólnie pracujemy na lepsze jutro nas wszystkich.

Więcej informacji o rozliczaniu VAT-u od samochodów można znaleźć w broszurze Ministerstwa Finansów „Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi”

Zaloguj się Logowanie

Komentuj