Rynek powierzchni komercyjnych w Krakowie dynamicznie się rozwija

© freeimages.com

© freeimages.com

Jeszcze dwa lata temu, najemcy poszukujący odpowiedniej dla siebie przestrzeni biurowej w Krakowie, nie mieli zbyt dużych możliwości wyboru. W roku bieżącym sytuacja wygląda znacznie lepiej, a specjaliści z JLL przewidują, że w kolejnych latach wysoki poziom podaży pozostanie nadal stabilny.

W ubiegłym roku na krakowskim rynku biurowym odnotowano rekordowy popyt brutto, który przekroczył aż o 35% wcześniejszy z roku 2012. Wszystko za sprawą kumulacji niezaspokojonych oczekiwań najemców, którzy coraz częściej decydują się właśnie na wybór Krakowa, jako lokalizacji swojej firmy. Czynnik ten stał się niejako motorem napędowym dla deweloperów, którzy na wysoki popyt, odpowiedzieli równie wysoką podażą.

Nic dziwnego, bowiem na krakowskim rynku funkcjonuje duża ilość międzynarodowych korporacji, a sam Kraków jest biznesową stolicą południowej Polski. Drugie miasto w kraju pod względem ilości mieszkańców, może poszczycić się także wieloma uczelniami wyższymi, co przekłada się na generowanie wciąż nowej wysoko wykwalifikowanej kadry specjalistów. Z tego właśnie powodu coraz więcej najemców z sektora nowoczesnych usług dla biznesu wybiera Kraków, który już od kilku lat umacnia swoją wysoką pozycję w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, jako lokalizacja dla firm branży BPO/SSC.

Duża aktywność budowlana nie powinna jednak wpłynąć na podniesienie poziomu pustostanów na rynku nieruchomości biurowych. Tutejszy rynek cechuje bowiem wysoka chłonność i Kraków, z racji stosunkowo niskich stawek czynszowych, może z powodzeniem konkurować z rynkami we Wrocławiu, a nawet stolicy.

Mapa krakowskich inwestycji

Patrząc na mapę krakowskich inwestycji da się zauważyć, że miasto rozwija się w naprawdę szybkim tempie. Dotychczas w ścisłym centrum Krakowa znajdowały się raczej niewielkie biurowce powstałe w procesie adaptacji kamienic, które idealnie komponowały się z historyczną zabudową tej dzielnicy. W ciągu najbliższych kilku lat jednak, centrum może przekształcić się w znacznie bardziej biznesową okolicę.

Największą koncentracją aktywności deweloperskiej odznaczają się okolice dwóch Rond – Mogilskiego i Grzegórzeckiego. To właśnie tutaj powstaje proekologiczny budynek Aleja Pokoju 5, który na dziewięciu kondygnacjach udostępni najemcom ok. 13 000 m2 powierzchni do wynajęcia. Ta nieruchomość, podobnie jak zlokalizowany nieopodal Axis, z racji swojej lokalizacji jest świetnie skomunikowana z resztą miasta, a jej niewątpliwą zaletą jest bliskie sąsiedztwo Wawelu i Starego Rynku.

W tej samej okolicy, w ciągu najbliższych kilku lat planowane są również kolejne inwestycje, w tym m.in. nowoczesny i wielofunkcyjny wieżowiec TreiMorfa. Interesującym projektem jest także kolejny budynek należący do kompleksu Browaru Lubicz, który łączy w sobie unikalną, historyczną architekturę i nowoczesne rozwiązania technologiczne. Trochę dalej od centrum, ale za to w jednej z głównych arterii biznesowych miasta, ulokowane zostaną dwa biurowce – Benaco i Opolska Business Park I, które zaoferują najemcom funkcjonalną i możliwą do dowolnej aranżacji przestrzeń.

Znana na dzień dzisiejszy strategia dotyczy inwestycji, których koniec przewidywany jest dopiero na rok 2020, ale Kraków posiada też plany wybiegające w przyszłość znacznie dalej. Planowana transformacja urbanistyczno-architektoniczna dotyczyć ma wszystkich dzielnic stolicy Małopolski, w tym także Balic czy Nowej Huty, które mają stać się nowoczesnymi ośrodkami biznesowymi o dużych zasobach biurowych i magazynowych. Pełna lista krakowskich inwestycji z dokładnym opisem i szczegółową lokalizacją znajduje się na: http://www.bazabiur.pl/biura-do-wynajecia-krakow.html.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj