© 123RF
Według zestawienia Global Games Market Report wartość światowego rynku gier w 2014 r. wyniosła 81,5 mld dol. co stanowi 8-procentowy wzrost w stosunku do roku 2013. Polska zajęła w tym podsumowaniu 23. miejsce a wartość rynku gier w naszym kraju osiągnęła 280 mln dol. Dostrzegając potencjał tej branży Ministerstwo Gospodarki konsekwentnie działa na rzecz wsparcia przedsiębiorców działających w tym sektorze.
W 2013 r. resort gospodarki zrealizował program promocji gier wideo w Niemczech oraz USA. Był on kontynuowany w 2014 r. dodatkowo w dwóch krajach: Chinach i Francji. Składał się z dwóch komponentów. W ramach komponentu A określone zostały działania promocyjne, w których przewidziany został udział przedsiębiorców z branży gier wideo i IT/ICT. Komponent B obejmował działania promujące obie branże, jako całość. Program realizowany w 2014 r. był skierowany wyłącznie do branży gier wideo. Prowadzone w ramach niego działania promocyjne objęły również dwie imprezy krajowe oraz misje przyjazdowe dziennikarzy i potencjalnych kontrahentów z branży gier wideo do Polski
Oba programy stanowiły element Projektu systemowego Ministerstwa Gospodarki pn: „Promocja polskiej gospodarki na rynkach międzynarodowych”, w ramach PO IG, poddziałanie 6.5.1.
Ogółem na realizację obu programów wydatkowano nieco ponad 3 mln zł. W 2013 r. z programu w ramach Komponentu A skorzystało 39 firm, a w 2014 r. 32 firmy z branży gier wideo.
Przedsiębiorcy rozwijający swoją działalność w tym sektorze mogli również skorzystać ze wsparcia w ramach realizowanego przez MG we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości a finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka projektu „Polski Most Krzemowy”. Celem projektu jest wsparcie polskich firm z branż nowych technologii w ekspansji na rynek Stanów Zjednoczonych Ameryki.
W chwili obecnej MG opracowuje narzędzia wsparcia i promocji polskich przedsiębiorców, które będę realizowane ze środków dostępnych w ramach nowej perspektywy budżetowej UE.
Projekt „Polski Most Krzemowy” będzie miał swoją kontynuację w projekcie „Polskie Mosty Technologiczne” w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój którego celem będzie przyśpieszenie rozwoju polskich przedsiębiorców działających w obszarze nowych technologii, (m.in.: informatyki, teleinformatyki) w szczególności w obszarach wskazanych jako Krajowe Inteligentne Specjalizacje. W ramach działania wsparcie zostanie skierowane, do mikro, małych i średnich przedsiębiorców posiadających potencjał do szybkiego wzrostu (high growth SME’s). Będą oni mogli uzyskać wsparcie m.in w nawiązywaniu kontaktów o charakterze gospodarczym i technologicznym, których celem będzie wprowadzenie wysoko innowacyjnych produktów, usług lub technologii na rynki wybranych krajów. Projekt ma im również pomóc we włączaniu się w łańcuchy dostaw wiodących firm technologicznych, jak również do międzynarodowych projektów B+R prowadzonych z udziałem tego typu przedsiębiorstw. Ma także ułatwiać przedsiębiorcom pozyskanie zagranicznego finansowania dla prowadzonych przez nich projektów B+R+I np. od zagranicznych Aniołów Biznesu, funduszy VC. Projekt będzie realizowany we współpracy z wiodącymi zagranicznymi organizacjami otoczenia biznesu, działającymi w krajach najbardziej zaawansowanych pod względem rozwoju technologii
W oparciu o potrzeby zgłoszone przez przedsiębiorców resort gospodarki tworzy także listę branż, grup produktowych bądź usługowych, które objęte zostaną wsparciem finansowym w ramach jednego z projektów Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój i stanowić będą kontynuację dobrych praktyk z zakresu Poddziałania 6.5.1 PO IG. To stwarza również możliwości dla przedsiębiorców działających w sektorze gier komputerowych .
Dziś najwięksi polscy developerzy gier to firmy o uznanej światowej marce a ich produkty z powodzeniem konkurują na światowych rynkach. Według raportu Global Games Market Report Polski rynek gier video, na tle innych państw regionu ustępuję wartością tylko rynkowi Federacji Rosyjskiej który osiągnął wartość 1,14 mld dolarów. W chwili obecnej w Polsce według szacunków jest w sumie aż 13,4 milionów graczy.
Zaloguj się Logowanie