Został uruchomiony wizowy system informacyjny (VIS), którego celem jest wymiana informacji o osobach starających się o wizę, jak również o wizach wydanych przez państwa strefy Schengen – poinformowała w Warszawie komisarz ds. wewnętrznych UE Cecilia Malmstroem.
Jako pierwsze do tej bazy danych podłączone zostaną urzędy konsularne w Afryce Północnej, które wydają wizy państw Schengen. W przyszłym roku system VIS zacznie działać na Bliskim Wschodzie. Wszystkie z 2,5 tys. urzędów konsularnych państw Schengen na całym świecie powinny zostać podłączone do VIS w ciągu dwóch lat – poinformowała Malmstroem, na wspólnej konferencji prasowej z polskim ministrem spraw wewnętrznych i administracji Jerzym Millerem.
„To duży krok w kierunku usprawnienia wspólnej polityki wizowej Unii Europejskiej. Wizę Schengen będzie można uzyskać szybciej, gdyż obywatele państw trzecich skorzystają z bardziej zrozumiałej, precyzyjnej, przejrzystej procedury ubiegania się o wizę. Zwiększy się również bezpieczeństwo procesu wydawania wiz” – powiedziała Malmstroem.
Szef MSWiA podkreślił, że jest to jeden wspólny system informatyczny UE. „Nie posługujemy się wiedzą tylko naszego kraju, ale sumą wiedzy wszystkich państw członkowskich. Ten system informuje straże graniczne wszystkich granic zewnętrznych UE, że taką wizę wystawiono lub nie wystawiono” – powiedział Miller. Poinformował, że dotychczas z systemu VIS skorzystało około 400 osób, które dostały wizy w konsulatach krajów europejskich.
Celem systemu VIS jest wymiana informacji o osobach starających się o wizę i wydanych wizach między państwami tworzącymi strefę Schengen, które zniosły kontrole na granicach. Jak podkreśliła Malmstroem, pozwoli to na usprawnienie współpracy między państwami członkowskimi m.in. we wspólnej polityce wizowej, zapobiegania handlu wizami, identyfikacji osób, które mogą nie spełniać warunków wjazdu i pobytu.
W systemie VIS gromadzone są dane dotyczące wnioskodawcy wizy oraz informacji na temat wniosku wizowego, a także samej wizy (czy była wydana, anulowana, cofnięta lub przedłużona, czy też odmówiono jej wydania). System zawiera dane biometryczne tj. fotografie i odciski palców osoby składającej wniosek wizowy. Dzięki temu funkcjonariusze służb granicznych podczas kontroli paszportowej będą mieli możliwość weryfikacji tożsamości osoby przekraczającej granice strefy Schengen.
Korzystanie z danych VIS jest możliwe na podstawie wniosku dającego podstawy do uznania, że przyczyni się to do zapobiegania, wykrycia lub ścigania przestępstw. W Polsce takie uprawnienia uzyskały m.in. Straż Graniczna, konsulowie, wojewodowie, policja, sądy, prokuratury, ABW, BOR oraz CBA.
Systemu informacji wizowej VIS ma być podłączony do budowanego od lat System Informacyjny Schengen najnowszej generacji (tzw. SIS II), który z kolei ma zastąpić istniejący Schengen Information System (SIS I). Ten system został uruchomiony w Polsce 1 września 2007 r. Jest europejską bazą danych poszukiwanych osób i przedmiotów. Każde państwo strefy Schengen wprowadza do tej bazy dane, do których potem dostęp mają służby odpowiedzialne m.in. za ochronę granic i wydawanie wiz, a także policja.
Zaloguj się Logowanie