Ruszają szkolenia dla bibliotekarzy

Przełomem w historii edukacji polskich bibliotekarzy nazwała Magdalena Rud z Biblioteki Narodowej rozpoczynający się właśnie cykl szkoleń organizowany we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Mają one przygotować polskich bibliotekarzy do spełniania nowych ról – menadżerów i animatorów kultury.

Bibliotekarze podczas szkoleń poznają nowe metody pracy z czytelnikami, nauczą się, jak pracować z dziećmi, osobami starszymi, niepełnosprawnymi, a także z emigrantami. Poznają nowe sposoby konserwacji zbiorów, digitalizacji zasobów bibliotecznych. Szkolenia obejmą też sposoby pozyskiwania funduszy unijnych na działalność bibliotek oraz umiejętność wykorzystywania w codziennej pracy nowych technologii.

Projekt zaplanowano na pięć lat. Biblioteka Narodowa zrealizuje go we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI), która prowadzi ogólnopolski Program Rozwoju Bibliotek. Fundacja w ramach programu przekazała BN dotację w wysokości 350 tys. zł oraz sprzęt komputerowy o wartości 150 tys. zł. Środki na ten cel FRSI otrzymała od Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności finansowanej przez Billa Gatesa.

"Zmieniają się czasy i zmieniają się funkcje bibliotekarza. Obecnie powinien on być animatorem życia kulturalnego społeczności, w której pracuje, ale też sprawnym menadżerem, potrafiącym zdobyć fundusze na wzbogacenie działalności prowadzonej przez siebie placówki. Nowoczesny bibliotekarz powinien też być osobą, która pomoże oswoić się z internetem tym, dla których jest to trudne – osobom starszym, bezrobotnym. Przed bibliotekarzami pojawiają się nowe wyzwania i nasz program szkoleń ma ich do tego przygotować" – tłumaczyła podczas konferencji prasowej Magdalena Rud, kierownik Zakładu Edukacji Bibliotekarskiej, Informacyjnej i Edukacyjnej Biblioteki Narodowej.

/www.naukawpolsce.pap.pl

Zaloguj się Logowanie

Komentuj