Rusza pierwszy w Polsce e-sąd

Uproszczenie i przyspieszenie postępowania sądowego, znaczne obniżenie jego kosztów oraz odciążenie sądów rozpatrujących niezbyt skomplikowane sprawy to tylko niektóre korzyści jakie niesie wprowadzenie elektronicznego postępowania upominawczego, czyli tzw. e- sąd. Od 1 stycznia 2010 r. w Sądzie Rejonowym w Lublinie rozpocznie pracę XVI Wydział Cywilny, który będzie rozpoznawał pozwy wnoszone elektronicznie. W praktyce e-sąd zacznie działać w całym kraju już od 4 stycznia 2010 r. Umożliwia to rządowa nowelizacja ustawy Kodeks Postępowania Cywilnego.

Dotychczas bolączką stron dochodzących roszczeń pieniężnych był długi czas oczekiwania, jaki upływał od momentu wniesienia pozwu do uruchomienia postępowania egzekucyjnego. E-sąd upraszcza i przyspiesza proces uzyskania orzeczenia wykonawczego w stosunkowo nieskomplikowanych sprawach np. o niezapłacone rachunki za gaz, prąd, telefon itp. Nowoczesne rozwiązanie nie tylko odciąży sądy, ale także wprowadzi istotne oszczędności budżetowe. Szacunki pokazują, ze przy rocznym wpływie ok. 400 tys. pozwów system e- sądu przyniesie oszczędności rzędu ok. 15 mln zł.

Korzystanie z elektronicznego postępowania upominawczego nie będzie skomplikowane, formularze elektroniczne ułatwią konstruowanie pism procesowych i znacznie wyeliminują niebezpieczeństwo wystąpienia braków formalnych takich pism. Komunikacja między powodem a sądem elektronicznym będzie odbywać się wyłącznie w drodze elektronicznej, a między pozwanym i sadem elektronicznym w drodze tradycyjnej, chyba, ze pozwany sam zainicjuję komunikację elektroniczną. Elektroniczny obieg informacji pozwoli na elektroniczną archiwizację akt sądowych w sprawach rozpatrywanych przez e-sąd.

Elektronizacja postępowania upominawczego obejmuje obszar merytoryczny od złożenia pozwu do złożenia wniosku egzekucyjnego u komornika sądowego. Efektem tego będzie nie tylko przyspieszenie postępowania, ale także ułatwienie dostępu do orzeczeń, akt sprawy osobom upoważnionym, możliwość śledzenia postępowania przez strony. Uruchomienie e-sądu oznacza także łatwiejszy dostęp do postępowań przed wymiarem sprawiedliwości dla osób niepełnosprawnych.

E-Sąd – czyli złóż pozew przez Internet

Krok 1: Wejdź na www.e-sad.gov.pl

Jeśli chcesz złożyć pozew sądowy w nieskomplikowanej sprawie, która nie wymaga postępowania dowodowego, to od 4 stycznia możesz to zrobić przez Internet. Rozwiązanie takie umożliwi elektroniczne postępowanie upominawcze. Wejdź na stronę: www.e-sad.gov.pl, znajdziesz na niej szczegółową instrukcję postępowania i jednocześnie informację, jak działa system.

Krok 2: Załóż konto

Musisz założyć specjalne konto w systemie teleinformatycznym. Do tego potrzebne są dane osobowe: nazwisko, imiona, data urodzenia, itp. Następnie wskaż hasło i podaj nazwę użytkownika. Nastąpi automatyczna weryfikacja danych osobowych oraz numeru PESEL w zbiorze PESEL. Aby wysłać pozew nie musisz posiadać kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Krok 3: Wyślij formularz

Na stronie pokaże się formularz, który poprowadzi Twoje działania. Po jego wypełnieniu nastąpi polecenie „Wyślij”.

/www.kprm.gov.pl

Zaloguj się Logowanie

Komentuj