Rozwój po 11 korektach

Sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej rozpatrzyła uchwałę Senatu o stanowisku w sprawie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności. Senat zaproponował 11 poprawek. Komisja wniosła o przyjęcie wszystkich poprawek.

 

Omawiana ustawa została przyjęta przez Sejm 12 października. Jej celem jest usprawnienie procedur ubiegania się o unijne dotacje oraz uporządkowanie systemu wdrażania i wydatkowania funduszy unijnych w perspektywie 2007-2013.
 
Nowelizacja wprowadza zmiany w przepisach kilku innych ustaw, w tym m.in. ustawie o finansach publicznych oraz ustawie o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.
 
Zaproponowane przez Senat poprawki nr 1 i 9 zmierzają do przeniesienia normy prawnej nakładającej obowiązek każdorazowego dostosowywania strategii rozwoju województwa do nowej lub zmienionej średniookresowej strategii rozwoju kraju, krajowej strategii rozwoju regionalnego, strategii ponadregionalnych oraz planu zagospodarowania przestrzennego województwa, z przepisu przejściowego do przepisów ustawy o samorządzie województwa.
 
Poprawka nr 2 zmierza do tego, aby długookresowa strategia rozwoju kraju odnosiła się do uwarunkowań, a nie do zobowiązań wynikających z członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Poprawki nr 4, 5 i 6 porządkują przepisy określające zasady i tryb opracowywania i uzgadniania programów rozwoju, krajowych programów operacyjnych oraz regionalnych programów operacyjnych oraz ich podawania do publicznej wiadomości.
 
Poprawka nr 7 polega na dodaniu art. 20a w ustawie o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, który określa warunki finansowania zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego, związanych z polityką rozwoju, które nie są objęte kontraktami wojewódzkimi i regionalnymi programami operacyjnymi.
 
Poprawka nr 8 zobowiązuje ekspertów biorących udział w procedurze wyboru projektów, które otrzymają dofinansowanie, do składania oświadczeń potwierdzających ich bezstronność w tym postępowaniu. Poprawki nr 10 i 11 zmierzają do zachowania obowiązujących rozwiązań prawnych dotyczących ekspertów przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
www.sejm.gov.pl

Zaloguj się Logowanie

Komentuj