Rosyjski rynek wod-kan wychodzi z kryzysu

Konieczność modernizacji infrastruktury i wprowadzenia nowoczesnych technologii oczyszczania podwoi wartość rynku. Kryzys ekonomiczny odcisnął swoje piętno na rozwoju rynku wodnego i ściekowego w Rosji. Jednak ożywienie w tym sektorze już się rozpoczęło, czemu sprzyjają rządowe programy finansowe, rosnące prywatne inwestycje w sektorze komunalnym i przemysłowym oraz konieczność odnowienia starej i nieefektywnej infrastruktury.

Rosyjski sektor wod-kan był przez długi czas niedoinwestowany, w związku z tym reformy są koniecznym krokiem na drodze do gospodarki rynkowej.

„Zakłady wodociągowe i oczyszczalnie ścieków są w Rosji w większości przypadków przestarzałe i wymagają szybkiej modernizacji, wymiany sprzętu i wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań uzdatniania. Około 75 procent infrastruktury będzie potrzebować wymiany w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat” – stwierdza Paulina Szyplińska, analityk z warszawskiego oddziału Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej.

Zgodnie z badaniami Frost & Sullivan, łączna wartość rosyjskiego rynku uzdatniania wody i ścieków wynosiła w 2010 roku około 917,9 mln USD. Można oczekiwać przynajmniej podwojenia tej wartości w prognozowanym okresie, przy średniej rocznej stopie wzrosturzędu 9,2 procent w latach 2010-2017. Na rozwój rynku wpłynieprzede wszystkim konieczność modernizacji i unowocześnienia, jak również wymagania zapewnienia zgodności z zaostrzonymi przepisami.

„W związku z pomocą finansową z agencji międzynarodowych, wsparciem rządowym w zakresie prywatyzacji przedsiębiorstw wodociągowych oraz rosnącymi możliwościami dla inwestorów zagranicznych, rosyjski sektor dostarczania wody i uzdatniania ścieków ma przed sobą duże perspektywy rozwoju. Rosnące zainteresowanie wydajnością operacyjną i procesową usług związanych z dostarczaniem wody oraz rozwiązaniami oczyszczania ścieków w połączeniu z odbudowującym się, zróżnicowanym sektorem przemysłowym wpływa na zapotrzebowanie na zaawansowane systemy i usługi najwyższej jakości. Zapewnia to interesujące możliwości dla graczy rynkowych, którzy pragną wejść na rosyjski rynek wod-kan lub umocnić na nim swoją pozycję” – mówi Paulina Szyplińska.

W ciągu najbliższych lat w Rosji przewidywane jest również rosnące zainteresowanie problemem usuwania osadów ściekowych. Nacisk kładziony będzie przede wszystkim na zmniejszanie ilości powstających osadów, bezpieczne przechowywanie oraz spalanie. Obecnie spalanie osadów ściekowych nie jest w Rosji powszechnie stosowaną metodą – w kraju funkcjonują tylko dwa zakłady przekształcania termicznego. Należy się jednak spodziewać istotnego rozwoju tej technologii w najbliższych latach, przede wszystkim w przypadku dużych miast zmagających się z nasilającym problemem ograniczonej możliwości składowania tych odpadów.

Frost & Sullivan zorganizował ostatnio web konferencję zatytułowaną: „Analiza rynku oczyszczania wody i ścieków w Rosji: Program ‘Czysta Woda’ o wartości 11 mld USD napędza wzrost.” Podczas konferencji zostały zaprezentowane trendy rynkowe oraz możliwości rozwoju sektora wodnego i ściekowego. Konferencja zainteresuje przede wszystkim dostawców sprzętu do uzdatniania wody i ścieków, firmy inżynierskie i budowlane, a także firmy konsultacyjno-projektowye oraz zakłady wodociągowe.

Jeżeli chcieliby Państwo otrzymać prezentację oraz link to nagrania z web konferencji (wszystko w języku angielskim), prosimy o kontakt z Joanna Lewandowską, Corporate Communications, na adres joanna.lewandowska@frost.com. Prosimy o podanie imienia, nazwiska, nazwy firmy oraz danych kontaktowych.

Ponadto, opublikowano właśnie badania dotyczące rosyjskiego rynku dostarczania wody i uzdatniania ścieków. Prosimy o kontakt z Joanną Lewandowską pod adresem podanym powyżej, aby uzyskać dalsze informacje na temat tego raportu.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj