Rola węgla w polityce energetycznej Polski

Polityka energetyczna do 2030 r., bezpieczeństwo energetyczne Polski i Unii Europejskiej oraz planowane zmiany w strukturze wytwarzania energii to główne tematy wystąpienia wiceminister gospodarki Joanny Strzelec-Łobodzińskiej podczas Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego, zorganizowanych w dniach 1-4 września br. w Katowicach.

Podczas inauguracji Targów, wiceminister Joanna Strzelec-Łobodzińska odczytała list wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, który objął honorowy patronat nad imprezą. – Targi są okazją do zaprezentowania najnowszych osiągnięć naukowych i technicznych w dziedzinie górnictwa, energetyki i przemysłu metalurgicznego – powiedziała.

Drugiego dnia Targów wiceminister gospodarki wzięła udział w konferencji „Rola górnictwa węglowego w Polityce energetycznej Polski do 2030 r.”. Jak poinformowała, opracowany w Ministerstwie Gospodarki dokument powierza węglowi rolę stabilizatora bezpieczeństwa energetycznego kraju. – To dzięki niemu wskaźnik bezpieczeństwa energetycznego, rozumiany jako stosunek energii produkowanej z rodzimych surowców do energii z importowanego paliwa, jest w Polsce znacznie lepszy niż w innych krajach UE – wyjaśniła.

Wiceminister Strzelec-Łobodzińska zapewniła, że dokument zgodny jest z polityką energetyczną Wspólnoty, a jego zapisy stanowią odpowiedź na zobowiązania nakładane na Polskę przez UE w ramach tzw. 3X20. – Szacujemy, że obecny 95-proc. udział węgla w produkcji energii elektrycznej zredukujemy do ok. 60 proc. Mix energetyczny uzupełnią źródła odnawialne – 18,8 proc., i paliwo jądrowe – powyżej 15 proc. – poinformowała.

Wymogi środowiskowe to w opinii podsekretarz stanu w MG najpoważniejsze wyzwania stojące dziś przed branżą górniczą. – Przyłączamy się do programu poszukiwania najbardziej efektywnych rozwiązań, pozwalających ograniczyć emisję CO2 – powiedziała. – W jego ramach zabiegamy m.in. o to, aby w Polsce powstały 2 pilotażowe instalacje do wychwytu i magazynowania dwutlenku węgla (CCS), jakie zamierza wybudować UE – dodała.

Jej zdaniem, sektor górniczy podjął też wszelkie możliwe działania w celu ograniczenia skutków spowolnienia gospodarczego. – Zwiększono o 15 proc. wskaźnik natężenia robót przygotowawczych. Po raz pierwszy od dłuższego czasu wrócił on do optymalnego poziomu ponad 5 proc. – poinformowała wiceminister gospodarki. Pozwoli to przygotować odpowiednie zaplecze na czas zwiększonego zapotrzebowania na węgiel. Branży udało się także w tym roku obniżyć o 500 mln zł koszt sprzedanego węgla i osiągnąć dodatni wynik sprzedaży. (MG)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj