Rodzaje robotów przemysłowych
Temat robotów przemysłowych może być rozpatrywany w tak szerokim zakresie i przy podziale na wiele kategorii, że nie mogłoby nie starczyć czasu, aby dogłębnie opisać wszystkie z nich. Nie wierzycie nam?
Możemy je dzielić na poziomy inteligencji, generacje, zastosowanie, przeznaczenie, ilość stopni swobody a to dopiero początek. My zaczniemy od samej podstawy i uszeregujemy je pod względem budowy. Dla wszystkich, którzy chcą poznać lepiej roboty przemysłowe, śpieszymy z pomocą.
Pierwszym i najpopularniejszym rodzajem są roboty przegubowe (ramieniowe). Najbliższym skojarzeniem do nich jest ludzka ręka. Ramię tego robota jest wyposażone w przeguby, które w ten sposób pozwalają mu na swobodne ruchy. Posiada sześć osi obrotu, a jego możliwy udźwig jest uzależniony od zamówienia i potrzeb danego nabywcy i może wynosić od jednego kilograma do nawet 2 ton. Najczęstsze wykorzystanie: spawanie, malowanie, paletyzacja.
Roboty kartezjańskie, które wbrew pierwszemu wrażeniu nie zostały wynalezione przez Kartezjusza, swoją nazwę zawdzięczają przestrzeni roboczej, w której się poruszają. Taki układ pozwala robotowi na poruszanie się w kierunkach przód-tył, lewo-prawo i góra-dół. Najczęstsze wykorzystanie to pakowanie i przenoszenie.
Nazwa odnosi się do przestrzeni, w której pracuje robot (przypomina wydrążony cylinder). Na jego pionowej osi zamocowane jest prostopadłe do podłoża ramię, które może poruszać się w górę i w dół. Zamontowany chwytak porusza się po poziomym ramieniu, zbliżając się i oddalając do osi pionowej.
Roboty tego typu posiadają dwa przeguby obrotowe działające na obrót o nawet 360 stopni. Na ramieniu montowana jest końcówka pozwalająca na ruch w osi góra dół. Najczęściej są wykorzystywane w operacjach typu „pick and place” (podnieś i postaw).
Ich nazwa wzięła się również od obszaru roboczego, który przypomina ścięta z góry i dołu sferę. Ramę tego robota pracuje poprzez wychylenia w górę i w dół.
Przeznaczone do montażu sufitowego. Robot jest zbudowany z bazy, do której podłączone jest cztery lub sześć cienkich ramion trzymających jedną platformę, na której zamontowany jest chwytak.
Poznając takie podstawowe typy robotów, będziemy w stanie dostosować je do charakteru działania naszej firmy i automatyzacji produkcji. Oczywiście pamiętajmy o tym, że nasza wiedza nie powinna ograniczyć się wyłącznie do budowy robotów i powinna być ciągle rozwijana, aby nasza produkcja była jak na najwyższym stopniu efektywności i pozostała konkurencyjna na rynku, na którym działamy.
Zaloguj się Logowanie