Rekomendacje dla Internetu

UKE zachęca samorządy do ubiegania się o dotacje w ramach RPO na usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu. Wszystko bez udzielania pomocy publicznej oraz obowiązku jej notyfikacji.

W specjalnym opracowaniu UKE przypomina, że dzięki zastosowaniu instytucji prawa wspólnotowego, tj. usług w ogólnym interesie gospodarczym, jednostki samorządu terytorialnego, spółki komunalne, jak również przedsiębiorcy, mogą otrzymać z regionalnych programów operacyjnych dofinansowanie do maksymalnego poziomu 85% na realizację projektów obejmujących zapewnienie powszechnie dostępnej infrastruktury szerokopasmowej, bez konieczności zgłoszenia (notyfikacji) pomocy publicznej w Komisji UE.

Umożliwia to obowiązująca od lipca 2010 r. ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, która przesądziła, że działalność w telekomunikacji jednostek samorządu terytorialnego stanowi zadanie własne tych jednostek. Możliwe jest to także dzięki zmianie Linii demarkacyjnej w sierpniu 2010 r., która zezwala na dofinansowanie także infrastruktury sieci dostępowej.

Instytucja usług w ogólnym interesie gospodarczym, w kontekście szerokopasmowego dostępu do Internetu, skrótowo rzecz ujmując, oznacza powierzenie przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązku świadczenia usług publicznych związanych z szerokopasmowym dostępem do Internetu, na określonych warunkach odróżniających tą działalność od „normalnej” działalności gospodarczej, wraz z przyznaniem rekompensaty z tytułu kosztów świadczenia tych usług, w tym kosztów zapewnienia infrastruktury koniecznej do ich funkcjonowania.

Wybór podmiotu, który będzie wykonywał zobowiązanie do świadczenia tych usług, w zależności od okoliczności, może odbywać się w trybie zamówień publicznych, partnerstwa publiczno-prywatnego albo koncesji na roboty budowlane lub usługi.

Działalność w zakresie UOIG różni się od „normalnej” działalności gospodarczej, która także może być wykonywana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego albo umowy koncesji, w szczególności tym, że zobowiązanie obejmuje dostarczenie dla wszystkich mieszkańców i przedsiębiorców na danym obszarze usługi na jednakowych warunkach (usługa powszechna i uniwersalna), przy jednoczesnym obowiązywaniu ograniczeń w zakresie osiąganego zysku.

Szczegóły dotyczące możliwości wykorzystania UOIG w Polsce w projektach szerokopasmowych oraz przykładowe projekty są dostępne na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej: www.uke.gov.pl

Zaloguj się Logowanie

Komentuj