Regiony wydają euro skuteczniej

Regiony lepiej sobie radzą z wydatkowaniem funduszy europejskich niż administracja centralna – wynika z raportu BCC. Województwa powinny jednak skupić się nie na szybkości wydawania, ale na jakości wykorzystania środków UE – zaznaczają autorzy opracowania.

Jerzy Kwieciński, były wiceminister rozwoju regionalnego zaprezentował we wtorek czwartą edycję raportu na temat stanu wdrażania funduszy europejskich. Poprzedni dokument przygotowano we wrześniu ub.r.

Najwięcej zastrzeżeń BCC dotyczyło tempa wydatkowania pieniędzy z funduszy strukturalnych UE. Według Kwiecińskiego, który opracował raport, gdyby Polska wydawała przyznane na lata 2007-2013 środki w dotychczasowym tempie to potrwałoby to aż do 2021 r.

Były wiceminister jest jednak spokojny o regionalne programy operacyjne. Jego zdaniem dzięki zdecydowanemu przyspieszeniu wykorzystania pieniędzy unijnych przez regiony w tym roku, nie ma już obawy, że pieniądze te mogą przepaść ze względu na brak czasu.

Przyznał jednak, że teraz województwa powinny skupić się bardziej nie na szybkości wydawania, ale na jakości wykorzystania funduszy unijnych, a więc na tym jak realizowane i wybierane projekty przyczyniają się do realizacji założonych celów, na ile zwiększają konkurencyjność regionu i przyczyniają się do zwiększenia szans rozwojowych, itp.

W raporcie wyróżniono 4 województwa, które są liderami w wykorzystaniu unijnych środków, zarówno jeśli chodzi o poziom kontraktacji jak i wydatków. Są to województwa: pomorskie (na koniec sierpnia umowami objęto 72,3% dostępnych środków), wielkopolskie (68%), lubuskie (66,3%), opolskie (64,8%).

Kwieciński przyznał, że województwom o mniejszych budżetach unijnych jest łatwiej realizować programy. Jednak, jak zaznaczył, decydującym czynnikiem (oprócz indywidualnych kwestii jak wysokie kompetencje kadry urzędniczej w tych regionach) jest to, że są to województwa z silną tradycją sprawnej, stabilnej i doświadczonej administracji.

Dodał, że wysoka skuteczność województwa lubuskiego wynika w dużej mierze także z tego, że prawie 70 proc. środków z RPO zostało rozdzielone w trybie pozakonkursowym, z przeznaczeniem na tzw. projekty kluczowe.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj