Regionalna innowacyjność

Odkąd Polska weszła w struktury unijne przed krajowymi przedsiębiorcami otworzyły się nowe możliwości pozyskiwania wsparcia finansowego ze środków zgromadzonych w ramach funduszy unijnych.

Z drugiej zaś strony wymusiło to na polskich władzach podjęcie szeregu działań o charakterze prawnym, aby te środki mogły fizycznie trafić do określonych beneficjentów. Przejawem tego było sporządzenie Narodowej Strategii Spójności, dokumentu strategicznego, określającego priorytety i obszary wykorzystania oraz system wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego czy Funduszu Spójności. To jednak za mało, bowiem NSS zawiera cele, które muszą być zrealizowane za pomocą programów operacyjnych (zarządzanych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego) czy regionalnych programów operacyjnych (zarządzanych przez zarządy poszczególnych województw).

Jak widzimy oprócz źródeł finansowania ulokowanych na poziomie ministerialnym, przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc regionalną, jaką są regionalne źródła finansowania innowacyjnych przedsięwzięć. Warto w tym miejscy skupić się na województwie małopolskim i na jego przykładzie zobaczyć jakie działania podejmują lokalne władze, by zwiększyć atrakcyjność regionu dla środowiska biznesu.

Punktem wyjścia jest niewątpliwie zawarcie w dokumencie, jakim jest Strategia Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2007-2013 celu strategicznego wyrażonego jako wzmocnienie konkurencyjności gospodarczej województwa. Natomiast w innym, nie mniej ważnym dokumencie – Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Małopolskiego wskazano cztery główne obszary strategicznego rozwoju, jakie obejmują: środowisko (m.in. inżyniera środowiska, energetyka odnawialna), przemysł (inżynieria materiałowa, technologie i techniki w budownictwie), zdrowie i żywność (ochrona zdrowia, biologia i biotechnologia) oraz wiedza i komunikacja (edukacja w kształtowaniu kultury innowacji, technologie i techniki informacyjne).

Władze lokalne niewątpliwie zdają sobie sprawę z potencjału Małopolski, gdyż jest to region zaawansowany technologicznie, pełny konkurencyjnych firm. „Innowacyjność w Małopolsce ma wiele mocnych stron, dzięki którym przedsiębiorczość może się efektywnie rozwijać” – podkreśla pan Jacek Woźniak, Dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Wśród mocnych stron małopolskiej innowacyjności wymienia między innymi młode i dobrze wykształcone społeczeństwo, wysoki poziom szkolnictwa wyższego czy rozwinięte zaplecze naukowe i badawcze. Oczywiście są też i słabe strony jak niezbyt dobrze rozwinięty sektor MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw), brak dostatecznie rozwiniętej infrastruktury wspierania innowacji i transferu technologii czy też brak regionalnego systemu innowacji, które mogą być pewnymi barierami w pobudzaniu innowacyjności w regionie. Niemniej jednak uznanie budzi fakt, iż omawiane województwo należy do tych obszarów w skali kraju, które wykazują najwyższą atrakcyjność dla działalności zaawansowanej technologicznie.{mospagebreak}W związku z tym, iż w Małopolskim Regionalnym Programie Operacyjnym wpisano takie cele jak podnoszenie konkurencyjności i innowacyjności gospodarki regionu, tworzenie spójności wewnętrznej regionu oraz wzmacnianie potencjału instytucjonalnego podmiotów z terenu Małopolski wsparcie innowacyjności przybrało z jednej strony charakter sektorowy, z drugiej zaś horyzontalny. Stąd też można wyróżnić pewne określone rodzaje działań (wyraźnie wskazane w MRPO), na które alokowano środki zgromadzone w Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego. Po pierwsze będzie to rozwój i podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw w celu stworzenia silnego i konkurencyjnego sektora MŚP. Po drugie wsparcie komercjalizacji badań naukowych, którego celem jest zwiększenie poziomu innowacyjności firm poprzez uaktywnianie ich współpracy z szerokim zapleczem instytucjonalnym w sferze nauki, prac badawczo-rozwojowych oraz transferu technologii. Po trzecie należy wskazać działanie polegające na tworzeniu i rozwoju strefy aktywności gospodarczej, co ma sprzyjać rozwojowi infrastruktury, obejmującemu przygotowanie terenów pod inwestycje czy wzmocnienie miejskich systemów transportu publicznego.

Projekty objęte w ramy wyżej wskazanych działań mogą uzyskać wsparcie o charakterze sektorowym, gdyż rozwiązania, jakie one proponują są zależne od tego, co zostało konkretnie, jednoznacznie wpisane w oznaczone działanie Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Co jednak z horyzontalnym wsparciem innowacyjności? W tum przypadku chodzi o projekty uwzględniające innowacyjne rozwiązanie niezależnie od priorytetu, działania, schematu w oparciu o które są realizowane. Mogą dotyczyć takich dziedzin jak edukacja, społeczeństwo informacyjne, produkty turystyczne i produkty dziedzictwa kulturowego, instytucje kultury, infrastruktura ochrony środowiska czy promocja regionu. W tym miejscy warto wspomnieć, że w latach 2007-2013 w Małopolsce będzie wdrażany komponent regionalny Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach którego do dyspozycji województwa przekazane będą środki z Europejskiego Funduszu Społecznego w wysokości 590 mln euro. Jak widzimy, oprócz programu regionalnego, przedsiębiorcy będą mogli jako pomoc regionalną uzyskać wsparcie z PO KL na rozwój swoich pracowników poprzez szkolenia czy staże w jednostkach naukowych.

Parafrazując pewne hasło, które rozwieszone było swego czasu po miejskich bilbordach a które idealnie pasuje do tego tematu, warto podkreślić, że aby działać globalnie trzeba myśleć lokalnie. Dzięki rozwojowi lokalnemu, wspieranemu przez władze samorządowe, jesteśmy w stanie przyczynić się do pozytywnych zmian gospodarczych obejmujących całą Polskę.


Zaloguj się Logowanie

Komentuj