Reforma administracyjna KRUS

25 sierpnia 2009 r. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uzyskała akceptację Banku Światowego na wybór wykonawcy dla Systemu Workflow, głównego elementu reformy administracyjnej KRUS podejmowanej w ramach Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich. Jest to najważniejszy przetarg dla zmian w KRUS.

Umowa podpisana zostanie prawdopodobnie do końca 30 września br. a jej realizacja przewidziana jest na ostatni kwartał tego roku i cały rok 2010. Zawarcie umowy umożliwi również uruchomienie innych zadań powiązanych z wdrożeniem Systemu Workflow m.in. modernizację dziedzinowych systemów informatycznych Kasy wspomagających obsługę ubezpieczeń i świadczeń. Wybrana oferta jest niższa niż zaplanowana wartość zamówienia, którą oszacowano na blisko 50 % budżetu Komponentu A.
 
Przypomnijmy, że KRUS obejmuje prawie 1,6 mln osób objętych ubezpieczeniem społecznym, 3 mln osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym oraz 1,5 mln emerytów i rencistów.
 
Zamiast budować od początku nowy system informatyczny, jak zrobiono to w przypadku ZUS, KRUS postanowił przeprowadzić informatyzację w sposób bezpieczniejszy, tańszy, nie uzależniający Kasy od jednego wykonawcy. System Workflow to robocza nazwa dla platformy integracyjnej, która połączy działające dotąd niezależnie od siebie systemy informatyczne, wiążąc je w jeden Zintegrowany System Informatyczny. Zmiana będzie więc ewolucyjna i nie zakłóci w żadnym wypadku funkcjonowania Kasy, a wybrana architektura systemu pozwoli na jego łatwiejszą rozbudowę w kolejnych latach np. wówczas, gdy będą wprowadzane istotne zmiany w systemie ubezpieczeń rolniczych.
 
Obecny poziom informatyzacji KRUS to kilkanaście pracujących niezależnie systemów informatycznych wykorzystujących ponad 500 rozproszonych i kilka centralnych baz danych, użytkowanych w ponad 270 terenowych jednostkach organizacyjnych.
 
Na realizację informatyzacji KRUS przeznaczone jest ponad 27 mln euro w ramach Komponentu A PPWOW w tym 90 % tej kwoty stanowi pożyczka Banku Światowego.
Zmiana w sposobie zarządzania danymi w Kasie przyniesie m.in.:
- oszczędności w funkcjonowaniu Kasy – np. w oparciu o jedną wspólną dla Kasy bazę danych osób ubezpieczonych i automatyczną obsługę wpłat składek KRUS zaoszczędzi ok. 5 mln zł rocznie;
- ułatwienia dla Klientów – każdy Klient posługiwał się będzie indywidualnym kontem, za pomocą którego będzie mógł być obsługiwany poprzez Internet lub w dowolnej terenowej jednostce organizacyjnej Kasy.
- umożliwi automatyczną wymianę informacji w formie elektronicznej z innymi instytucjami sektora publicznego w kraju i za granicą (m.in. ZUS, ARiMR, NFZ, PFRON);
- ułatwi zarządzanie danymi poprzez automatyzację ich przetwarzania, skrócenie czasu obsługi wniosków, monitorowanie procesu obsługi Klientów, identyfikację tzw. „wąskich gardeł”;
- zapewni wyższy poziom bezpieczeństwa danych.
 

Informatyzacja KRUS, czyli wdrożenie Zintegrowanego Systemu Informatycznego i szeregu usprawnień organizacyjno-technicznych w Kasie, pozwoli na bardziej dostosowaną do rosnących wymagań klientów obsługę, nowocześniejsze i sprawniejsze zarządzanie ubezpieczeniami społecznymi rolników, prognozowanie dochodów rodzin rolniczych itp. Jednym słowem wzmocni potencjał administracyjny i analityczny Kasy poprzez wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań IT. (PPWOW)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj